Magazyn „Nature” opublikował wyniki badań naukowców z kilku krajów, które prezentują „idealny obraz” mutacji genowych powodujących pojawianie się raka piersi.

Co roku na świecie na raka piersi umiera blisko 8 milionów kobiet dlatego ważne jest samobadanie.

Co roku na świecie na raka piersi umiera blisko 8 milionów kobiet dlatego ważne jest samobadanie.

Naukowcy postanowili odnaleźć błędy w ludzkim DNA, które prowadzą do niszczenia zdrowej tkanki piersiowej i jej mutowania do postaci nowotworowej. By zrozumieć ten proces, musieli odkryć, co sprawia, że DNA się „psuje”, pozwalając na przemianę komórek zdrowych w rakowe.

 

93 geny mogą mutować do raka piersi

Międzynarodowy zespół specjalistów koordynowany z Wielkiej Brytanii przeprowadził największe dotychczas znane badania tego typu. Trwały całe lata. Uwzględniono 560 przypadków raka piersi u kobiet. U każdej z nich zbadano cały genom, który składa się w przypadku człowieka z trzech miliardów „liter” genetycznego alfabetu tworzącego pełne DNA.

Tym sposobem – jak piszą twórcy raportu opublikowanego w „Nature” w poniedziałek 2 maja – odkryto 93 zbiory „instrukcji”, czyli genów, które – jeżeli zajdą w nich mutacje – spowodują powstanie nowotworu piersi. Specjaliści uważają, że ta lista jest pełna. Odkryto m.in. kilka niezwykle rzadkich mutacji.

Mike Straton – profesor Uniwersytetu w Cambridge – ocenił w rozmowie z BBC, że to przełom, jaki w przyszłości pozwoli lepiej walczyć z rakiem piersi. – W ludzkim genomie jest około 20 tysięcy genów. Okazuje się, że teraz mamy pełną listę 93 z nich, które w czasie mutacji doprowadzają do powstania komórek rakowych w tkance piersiowej. Przekażemy tę listę do uniwersytetów, koncernów farmaceutycznych, firm biotechnologicznych, by zacząć tworzyć nowe leki. Będą one brały na cel zmutowane geny i ich białka – zapowiedział naukowiec.

Badania ukazały też naukowcom, że zaledwie 10 z 93 genów, które mutują jest odpowiedzialnych za 60 proc. wszystkich nowotworów piersi.

Uczeni uważają, że stworzenie leków, które będą dostosowane do każdej pacjentki indywidualnie, zajmie specjalistom około 10 lat.

Rak piersi jest główną przyczyną śmierci wśród kobiet powyżej 35. roku życia na całym świecie.

 

Źródło: BBC tvn24.pl,
0 0 votes
Article Rating