Olbrzymi, niekontrolowany pożar lasów w północnej części kanadyjskiej prowincji Alberta zmusił do ewakuacji prawie wszystkich z 80 tysięcy mieszkańców miasta Fort McMurray – poinformowały lokalne władze. „To jest największa ewakuacja przed pożarem w historii prowincji” – powiedziała premier Alberty Rachel Notley.

Ogromny pożar w prowincji Alberta

Ogromny pożar w prowincji Alberta

Pożar, który wykryto 1 maja na południowy zachód od Fort McMurray, opanował już obszar 2650 hektarów, jednak według władz nie zbliżył się do rejonów, gdzie wydobywana jest ropa naftowa – Alberta jest głównym kanadyjskim producentem ropy pozyskiwanej z roponośnych iłów.

Ogromny pożar w prowincji Alberta

Ogromny pożar w prowincji Alberta

Pożar zmusił do ewakuacji śródmieścia Fort McMurray i mieszkańców wszystkich osiedli na południe od miasta, znajdujących się na wybrzeżach rzek Clearwater i Athabasca. Władze zaleciły mieszkańcom ewakuację na północ w kierunku osad pracowników zatrudnionych przy wydobywaniu ropy.

Ogromny pożar w prowincji Alberta

Ogromny pożar w Fort McMurray 4

Odwołano większość lotów z lokalnego lotniska, ponadto we wtorek po południu czasu lokalnego płomienie zablokowały autostradę nr 63 – główną drogę wyjazdową z miasta na południe.

Telewizja CTV pokazała zdjęcia płomieni i gęstego dymu spowijającego miasto oraz sznury samochodów wyjeżdżających z zagrożonych rejonów.

Ewakuacja

Do walki z żywiołem skierowano ponad 100 strażaków, 9 samolotów i 12 helikopterów gaśniczych.

To już drugi pożar w tym rejonie w okresie niespełna roku. W maju ubiegłego roku żywioł zmusił do ewakuacji kilkuset pracowników przemysłu naftowego, co spowodowało krajowy spadek wydobycia ropy o 9 procent.

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating