Grupa amerykańskich badaczy oceanicznych kierowana przez Richarda Ballarda (znanego m.in. z odnalezienia wraku Titanica) dokonała niezwykłego odkrycia. Natknęli się na tajemnicze, podobne do maskotki stworzenie podczas filmowania dna oceanu na głębokości 900 metrów.

Nautilus natknął się na niezwykłe stworzenie

Film został zrealizowany przy pomocy zdalnie sterowanych urządzeń kierowanych z pokładu statku na statku E/V Nautilus podczas badań w pobliżu wybrzeży Kalifornii. Porównywany do postaci z kreskówki – tajemniczy bohater nagrania – to podobna do kałamarnicy odmiana mątwy zwana Rossica pacifica. Stworzenia te są typowe w północno-wschodniej części Oceanu Spokojnego, ale ponieważ żyją na znacznych głębokościach, to rzadko są obserwowane przez naukowców.

Wielkie oczy Rossici wzbudziły ogromne zainteresowanie , ale też spore rozbawienie internautów. – Ludzie pytali czy te oczy zostały zmienione w Photoshopie, żeby stworzenie bardziej przypominało bohatera kreskówki albo coś podobnego. Ale nie, tak właśnie wyglądają te oczy – mówił „National Geographic” Michael Vecchione, znawca morskiej fauny z amerykańskiego Smithsonian National Museum of Natural History. Tłumaczył też, że rozmiar oczu wynika z tego, że Rossica żyje na znacznych głębokościach, gdzie nie dociera zbyt dużo światła słonecznego.

 

Źródło: NewsWeek
0 0 vote
Article Rating