Niemcy walczą z inwazją gąsienic korowódki dębówki (Thaumetopoea processionea). Po łagodnej zimie i ciepłej wiośnie utkane przez nie jedwabne gniazda zwisają niemal na każdym dębie. Gąsienice są o tyle groźne, że mają malutkie, toksyczne włoski, które mogą wywołać reakcje alergiczne: wymioty, ataki astmy, a także ostre podrażnienia skóry.

Pracownicy zarządów miejskich zieleni ruszyli uzbrojeni w specjalistyczne urządzenia, by usunąć z dębów wiszące „kiście” gąsienic, których jadowite włoski są groźne dla ludzi i zwierząt. Priorytetem są przedszkola i place zabaw.

Niemieccy leśnicy twierdzą, że inwazja gąsienic korowódki dębówki w miastach spowodowana jest ociepleniem klimatu. Ich naturalnym środowiskiem są lasy dębowe. Na przełomie czerwca i lipca korowódki dębówki powinny były przeobrazić się w motyle – nadal jednak tkwią z fazie gąsienic.

Korowódki dębówki lubią ciepło, a ten rok, jak i poprzedni, jest wyjątkowo ciepłe. „Tagesblatt” pisze, że choć nie powinny występować na północ od Niziny Północnoniemieckiej, dziś są w Berlinie oraz miastach Brandenburgii, Saksonii, Badenii-Wirtembergii, czy Północnej Westfalii.

Kłębowiska gąsienic zwisają z dębów w parkach i na cmentarzach, ale ostatnio jest ich tak dużo, że – jak pisze Suddeutsche Zeitung – trzeba było zamknąć pola namiotowe, kempingi, baseny a nawet szkoły w Dortmundzie. W Wolfsburgu z powodu plagi odwołano maraton biegowy. Gąsienice mają bowiem parzące włoski.

Wydzielana przez nich toksyna może podrażnić skórę, wywołać wymioty, a nawet ataki astmy. Tylko w ciągu jednego tygodnia do okulistów kliniki uniwersyteckiej w Münster zgłosiło się sześciu pacjentów, którym parzące włoski dostały się do oczu. Po festynie sportowym w Mülheim do szpitala trafiło 9 dzieci.

Lekarze zalecają po spacerach przeczesać włosy albo wytrzepać koszulkę, by sprawdzić, czy spadająca z drzewa gąsienica nie dostała się pod kołnierz.

Specjaliści uspokajają, jeszcze góra dwa tygodnie i gąsienice przekształcą się w motyle.

 

 

Źródło: rmf24, Reuters
0 0 votes
Article Rating