Hasłem tegorocznej edycji jest bezpieczeństwo danych – „datability”. Ponad 3 tys. wystawców zaprezentuje m.in. najnowsze technologie i aplikacje.

Międzynarodowe targi informatyczne CeBIT potrwają do 14 marca. W tym roku partnerem strategicznym imprezy jest Wielka Brytania. Przed rokiem była to Polska.

W targach uczestniczy 3,4 tys. przedsiębiorstw z branży nowych technologii. Co ważne, targi odwiedzą także znane osobistości ze świata IT. Wśród gości będzie m.in. jeden z trzech założycieli Apple Computer Steve Woźniak.

Targi inne niż wszystkie

Rewolucyjne produkty, technologie, aplikacje i startupy prezentowane na targach w Hanowerze różnią się od tych, które zwykle mamy okazję oglądać na imprezach CES w Las Vegas, czy MWC w Barcelonie. Targi CeBIT prezentują sprzęt i rozwiązania, które są nastawione na biznes i służą prestiżowym użytkownikom.

Co ciekawe, często są to same pomysły, a nie już gotowe rozwiązania i produkty, które za chwilę trafią do sklepów. Dlatego technologie prezentowane na targach zadebiutują dopiero za kilka lat. Ten czas ma pozwolić ich twórcom na rozwój i szukanie inwestorów na wypromowanie i rozkręcenie biznesu.

Co na targach?

Według zapowiedzi tegoroczna impreza ma mieć mocny akcent technologii motoryzacyjnych. Goście, którzy odwiedzą targi mają zobaczyć m.in. samochód, w którym komputer kontroluję reakcję i zachowanie kierowcy na drodze.

Jednak głównym mottem CeBIT jest bezpieczeństwo i obsługa danych. Żyjemy w świecie, w którym jest zbyt dużo informacji. Wystawcy mają zaprezentować m.in. takie produkty i aplikacje, które ułatwiają wyłowienie ważnych informacji zarówno osobom prywatnym, jak firmom. Takie rozwiązania mają rozwiązać np. problem stania w korkach, czy długich kolejkach w sklepach. Poza korzyściami płynącymi z dobrego wykorzystania informacji internet jest też zagrożeniem. Po aferze z Edwardem Snowdenem powstaje coraz więcej usług, które mają chronić naszą prywatność i to właśnie te aplikacje mają dominować na CeBIT.

 

Polska na CeBIT

Z Polski na targi przyjechało około 50 wystawców. W ubiegłym roku ta liczba była większa i wynosiła 70 stoisk. Oprócz Niemców najliczniej reprezentowane są firmy chińskie oraz brytyjskie. Organizatorzy spodziewają się, że do piątku targi CeBIT odwiedzi 230 tys. osób.

 

Źródło: PAP, BBC, TVN24 BiŚ