Jak poinformowano po podliczeniu wpływów do kasy stanu za styczeń, sklepy sprzedały zalegalizowany narkotyk za 14 milionów dolarów.

Marihuana została formalnie zalegalizowana w Kolorado jeszcze w 2012 roku. Swobodna sprzedaż narkotyku w sklepach została uruchomiona po okresie przygotowań z pierwszym dniem 2014 roku. Do Kolorado zjechali się wówczas fani marihuany z całych USA i przed punktami sprzedaży ustawiały się długie kolejki.

Stan Kolorado jest pierwszym w całych Stanach Zjednoczonych, który dopuścił do legalnej sprzedaży marihuany. Od pierwszego stycznia z nowego prawa skorzystało łącznie 59 firm. Jak wynika z ujawnionych statystyk podatkowych za pierwszy miesiąc roku, sprzedały one marihuanę za około 14 milionów dolarów. Średnia cena za uncję (28,3 grama) wynosi 320 dolarów. Oznacza to, że w styczniu w Kolorado legalnie sprzedano około 1,2 tony marihuany.

 

Stan zarobił na tym biznesie dwa miliony dolarów, plus 1,5 miliona podatków ze sklepów sprzedających narkotyk na cele lecznicze. Pieniądze zostaną przeznaczone  na programy pomocowe dla młodzieży, leczenie uzależnień i służbę zdrowia.

Pionierskie działania władz Kolorado są uważnie obserwowane. Jeszcze w tym roku w ich ślad pójdzie stan Waszyngton, a wiele innych rozważa legalizację marihuany. W 20 stanach można już kupić narkotyk legalnie na cele lecznicze. W całym kraju zmienia się nastawienie do marihuany. Nawet prezydent Barack Obama stwierdził, że narkotyk nie jest bardziej szkodliwy od alkoholu, choć obu tych używek nie poleca.

Źródło: BBC News, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating