Choć jak dotąd odkryto 900 planet pozasłonecznych, astronomowie po raz pierwszy mają okazję obserwować, jak tworzy się tego typu ciało niebieskie. Zjawisko, które podglądają, zachodzi w zadziwiającym miejscu, bo z dala od czerwonego karła, który jest gwiazdą-matką planety.

Po lewej zdjęcie wykonane przez Hubble’a

Teleskop Kosmiczny Hubble’a zarejestrował tajemniczą „dziurę” w gigantycznym, złożonym z gazów i pyłów dysku protoplanetarnym, który wiruje nieopodal gwiazdy TW Hydrae. Ta gwiazda znajduje się 176 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Hydry.

 

Obecność „dziury” astronomowie tłumaczą tym, że najprawdopodobniej tworzy się tam niewidzialna jeszcze planeta, która dzięki swojej grawitacji ściąga do siebie pył. Wyrwa w pasie pyłów, jaką stworzyło nowo powstające ciało niebieskie, ma szerokość ponad 3 mld km i przebiega po kolistej orbicie wokół gwiazdy macierzystej. Ta druga cecha wydaje się potwierdzeniem tezy, iż faktycznie rodzi się planeta.

Z dala od gwiazdy-matki

Badacze, na czele których stał John Debes ze Space Telescope Science Institute w Baltimore, odkryli też, że wyrwa jest oddalona o 12 mld km od czerwonego karła. Jeśli domniemana planeta leżałaby w Układzie Słonecznym, to od Słońca dzieliłaby ją odległość dwa razy większa niż dystans Pluton-Słońce. To, że planeta ma tak dużą orbitę oznacza, że porusza się bardzo wolno wokół swojej gwiazdy.

TW Hydrae zbyt młoda

Co ciekawe – odkrycie planety, która powstaje przy TW Hydrae, trochę miesza w istniejących teoriach na temat tego, jak powstają planety. Jedna z nich mówi, że planety tworzą się przez dziesiątki milionów lat na skutek powolnego, ale ciągłego „narastania” m.in. materiału skalnego, który rodzące się ciało niebieskie pobiera z dysku protoplanetranego. Tymczasem TW Hydrae ma tylko 8 mln lat – a to według dotychczasowych za mało czasu na to, by uformowała się planeta.

System TW Hydrae w porównaniu z Układem Słonecznym

Źródło: science daily, tm

 

0 0 votes
Article Rating