Anomalie pogodowe dają się Brytyjczykom od kilku lat silnie we znaki. I to do tego stopnia, że Biuro Meteorologiczne (ang. Met Office) postanowiło na wtorek zwołać specjalną naradę w Exeter.

Czołowi meteorolodzy, a także badacze będą debatować nad tym, czy fakt, iż Wielka Brytania ma za sobą m.in. najchłodniejszą wiosnę, jest zjawiskiem zupełnie normalnym, czy też jest związany ze zmianą klimatu. 

– Mieliśmy do czynienia z szeregiem nietypowych zjawisk zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na północy Europy. Mowa tu o mroźnej zimie 2010 roku, ubiegłorocznym deszczu i tegorocznej zimnej wiośnie – mówił rzecznik prasowy Met Office dziennikarzom magazynu „Guardian”.

To jednak wina zmian klimatu?

Przyczyną tych zjawisk może być naturalna zmienność, stać za nimi mogą jednak i inne czynniki. Są badania, których wyniki mówią o tym, że istnieje związek topnienia lodów Arktyki z europejskim klimatem. Jednak to, na czym on polega, jest niejasne.

Spotkanie zainspirowało ogłoszenie przez brytyjskich rolników prognozy, mówiącej o tym, że tegoroczne zbiory – na skutek zmian pogody – będą aż o 30 proc. niższe.

Źródło: Daily Mail, tm
0 0 votes
Article Rating