Przedstawiamy najciekawsze i najpiękniejsze krajobrazy wulkaniczne na świecie. Zobacz, jak struktury, które uformowały się wiele milionów lat temu, prezentują się w dniu dzisiejszym.

Hvítserkur – Islandia

Na północno-zachodnim wybrzeżu Islandii można znaleźć bardzo dziwną skałę, która wyłania się z głębiny wód. Ten 15 metrowy kamienny obelisk nazwano Hvítserkur. Powstał on w wyniku działalności wulkanicznej na wyspie. Skała tworzyła się na przestrzeni milionów lat. Dawniej krater wulkanu Hvitserkur wznosił się w tym miejscu 15 metrów ponad poziomem morza. Przez lata niszczyły go wody Oceanu Atlantyckiego, pozostawiając jedynie formację skalną, którą możemy podziwiać obecnie. Miejscowi nazywają ją smoczą skałą, ponieważ przypomina im smoka, który pije wodę z oceanu.

Hvitserkur - Islandia

Hvitserkur – Islandia

Cueva de los Verdes – Wyspy Kanaryjskie

Ciągnące się na 8 km jaskinie powstały podczas erupcji wulkanicznej na Wyspach Kanaryjskich około 5000 lat temu. Określa się je mianem Cueva de los Verdes. Sposób, w jaki się utworzyły, jest niezwykły. Gdy lawa dotarła do oceanu, jej górna część zakrzepła, tworząc dach dla płynnej magmy, która kontynuowała swój przepływ dopóki erupcja się nie zakończyła.

Cueva de los Verdes - Wyspy Kanaryjskie

Cueva de los Verdes – Wyspy Kanaryjskie

Devils Tower – USA, stan Wyoming

Devils Tower wyglądają jak podrapane i zdarte skały. Te geologiczne struktury wznoszą się na wysokość ponad 365 metrów. W okolicy wyższy od nich jest jedynie łańcuch górski Black Hills. Geolodzy twierdzą, że skała powstała dzięki intruzji materii pochodzenia wulkanicznego. Innymi słowy magma wdarła się w głąb skorupy ziemskiej, pomiędzy starsze twory skalne, i tam zastygła.

Devils Tower - USA, stan Wyoming

Devils Tower – USA, stan Wyoming

 

Czarne plaże na Islandii

Narzekasz na brudny piasek na plaży? Wybierz się na wybrzeże Islandii, a przekonasz się, że nie ma co kręcić nosem. W pobliżu miasta Vik i wulkanu Katla istnieje czarna plaża. Piasek na niej jest niespotykanie ciemny. Najprawdopodobniej swój kolor zawdzięcza lawie, która spłynęła na wybrzeże. W krajobrazie można także dostrzec wystające ponad taflę oceanu bazaltowe formy. Czarne plaże znajdziesz także na hawajskiej Wielkiej Wyspie.

Black Sand Beach of Vik - Islandia

Black Sand Beach of Vik – Islandia

 

Giants Causeway – Północna Irlandia

Niezwykłe kamienne formy na północnych wybrzeżach Irlandii należą do światowego dziedzictwa UNESCO. Krajobraz tworzy około 40 tys. kolumn o foremnym kształcie. Powstały one na skutek erupcji wulkanu w czasach starożytnych.

Giants Causeway - Północna Irlandia

Giants Causeway - Północna Irlandia

Giants Causeway – Północna Irlandia

Saint-Michel d’Aiguihe – Francja

Kapliczka Saint-Michel d’Aiguihe została wzniesiona na wulkanicznej skale w miejscowości Aiguilhe we Francji. Aby dostać się do kościoła, należy pokonać wykute w bazaltowej skale schody.

Aiguilhe - Francja

Aiguilhe – Francja

Taung Kalat – Birma

W Azji południowo-wschodniej wybudowano buddyjski klasztor. Znajduje się on na wysokości ponad 1500 metrów nad poziomem morza. Wyróżniającą się w krajobrazie strukturę budują odporne na procesy wulkaniczne skały.

Taung Kalat - Birma

Taung Kalat – Birma

 Staffa – wyspa w Szkocji

Wybrzeże tej Szkockiej Wyspy powstało około 60 milionów lat temu. Przyczyniła się do tego duża aktywność wulkaniczna. Staffa jest niezamieszkałą przez ludzi wyspą. Jej znakiem rozpoznawczym są bazaltowe kolumny i jaskinie. Według naukowców wulkaniczne formy utworzył pojedynczy intensywny wypływ magmy, która zastygła w zetknięciu z chłodną wodą.

Staffa - wyspa w Szkocji

Staffa – wyspa w Szkocji

Wulkaniczna wyspa na Filipinach

Wulkan Taal to aktywny, wystający ok. 300 m nad lustro wody stożek na Filipińskiej wyspie Luzon. We wnętrzu jego krateru znajduje się jezioro. Wulkan ostatnio wybuchał w latach 1965 (5 tys. ofiar) i 1977.

Philippines taal lake - Filipiny

Philippines taal lake – Filipiny

Diamond Head State Monument – Hawaje

Na wyspie O’ahu w archipelagu Hawajów (około 8 km na wschód od Honolulu) znajduje się ciekawa forma wulkaniczna. Diamond Head to wygasły stożek wulkaniczny, powstały w wyniku erupcji, która miała miejsce około 300 000 lat temu. Obecnie stanowi dużą atrakcję dla turystów.

Diamond Head State Monument - Hawaje

Diamond Head State Monument – Hawaje

City of Rocks State Park – Nowy Meksyk (USA)

Pejzaż City of Rocks State Park tworzą kamienie, które liczą sobie 34,9 milionów lat. Według geologów powstały podczas erupcji wulkanu. Jednak cały czas się zmieniają. Z biegiem czasu rzeźbią je procesy erozyjne.

City of Rocks State Park - Nowy Meksyk (USA)

City of Rocks State Park – Nowy Meksyk (USA)

 

Plaża Papakolea – Hawaje

Na świecie istnieją tylko dwie plaże, na których piasek jest zielony. Jedna z nich znajduje się na Hawajach. Piasek otrzymuje zielony odcień dzięki kryształkom oliwinu. Znalazły one tam podczas wypływu rozżarzonej materii z wulkanu, który cały czas wydobywa z siebie lawę.

Papakolea Beach - Hawaje

Papakolea Beach – Hawaje

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating