W środę 25 listopada 2015 między godziną 5:22 a 08:30 czasu lokalnego, w zachodniej Nikaragui zanotowano nowe eksplozje wulkanu Telica. Najważniejsze z nich miały miejsce o godzinie 6:04 i 8:30 czasu lokalnego. Erupcjom towarzyszył pióropusz popiołu, pary i gazu oraz wyrzut odłamków skalnych, jednak według raportu INETER eksplozje te nie stanowią zagrożenia dla sąsiadującej ludności.

Telica 25.11.2015

Położony w prowincji León, około 100 kilometrów na północny-zachód od Managui wulkan Telica w czerwcu i lipcu tego roku, wykazywał wzmożoną aktywność.

Po kilku miesiącach względnego spokoju, w ubiegłą niedzielę doszło do gwałtownej eksplozji, która wygenerowała kolumnę popiołu sięgającą wysokości 2.5 km oraz niewielki spływ piroklastyczny. Erupcja była nagła i zaskakująca. Kamera zainstalowana w odległości 400 metrów od krateru wulkanu zarejestrowała moment eksplozji oraz fruwające odłamki skał które uśmierciły sześć zwierząt gospodarskich w społeczności Agua Frias.

Telica 25.11.2015

W ciągu ostatnich 24 godzin wulkan Telica jest jednym z najbardziej aktywnych w Nikaragui, zarejestrowano około 40 mikrowstrząsów, które nie stanowią większego zagrożenia, jednak władze prowincji León przygotowane są na ewentualną ewakuację mieszkańców.

 

Źródło:  eluniversal.com wulkanyswiata

 

0 0 votes
Article Rating