Dołącz do grupy badawczej 35 najlepszych naukowców świata i zbadaj środowisko podwodnych wulkanów. Teraz jest to możliwe dzięki interaktywnej ekspedycji Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej. 

Eksploracja ma miejsce na zachodnim Pacyfiku w miejscu położonym między trzema egzotycznymi wyspami  Samoą, Fidzi i Tonga.

Zdjęcia i filmy z wulkanicznego krajobrazu przesyła specjalny robot, który potrafi zanurzyć się na 1300 metrów.

 

Dzięki interaktywnemu projektowi każdy z nas może obejrzeć transmisję wideo z głębi oceanu i zobaczyć na niej np. wybuch podwodnego wulkanu. Widzieliście kiedyś coś podobnego? I to na żywo?

Do wyprawy można dołączyć każdego dnia przy sprzyjającej pogodzie do dnia 25 września między godziną 21.00 a 09.00 rano czasu polskiego.

DOŁĄCZ DO EKSPEDYCJI

Najciekawsze miejsce na Ziemi

W swoich badanich zespół NOAA pod kierownictwem dr. Josepha Resigna koncentruje się na badaniu ekosystemu na głębokości 1300 metrów, gdzie dochodzi do częstych wybuchów wulkanu odkrytego w 2009 r.

– Lau Basin – akwen pomiędzy wyspami Samoa, Fidżi i Tonga – to jeden z najbardziej aktywnych geologicznie obszarów na Ziemi, gdzie ścierają się płyty tektoniczne. Nasze wstępne badania wykonane w latach 2008 i 2011 wykazały, że północny wschód Lau Basin jest też jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów aktywnych wulkanów podmorskich i gorących źródeł – opisuje penetrowane miejsce dr Resign.

ZOBACZ EKSPLOZJE PODOWDNEGO WULKANU

Dodatkowo każdy internauta ma dostęp do różnorakich materiałów wideo, notatek, interaktywnych map, historii misji, wizualizacji 3D i wielu innych narzędzi badawczych, z których korzystają na co dzień prowadzący badania naukowcy.

ZAJRZYJ DO MATERIAŁÓW

Misja rozpoczęła się 9 września w porcie Suva na Fidżi, a kończy 25 września w porcie Apia na wyspie Samoa.

Źródło: NOAA, tm

 

0 0 votes
Article Rating