Zachodnia Norwegia zmaga się ze skutkami ulewnych deszczy, jakie nawiedziły kraj w ciągu ostatnich dni. Kilkaset mieszkańców było ewakuowanych. Drogi, domy i budynki gospodarcze zostały zalane. Odnotowano przerwy w dostawie prądu.

Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 1

Mieszkańcy zachodniej Norwegii zmagają się ze skutkami powodzi. Jak podają lokalni meteorolodzy, przez ostatnie trzy dni odnotowano obfite opady deszczu, które znacznie zasiliły poziom lokalnych rzek. Kilka z nich wylało, zalewając rozległe obszary okręgu Hordaland. Mieszkańcy podtopionych regionów mówią, że takiej powodzi nie widzieli od 200 lat.

– To dramat dla wielu ludzi. Na całe szczęście na razie nikt nie został ranny – mówił lokalnym mediom rolnik OddOhnstad.

Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 10

Ponad 200 osób ewakuowanych

W nocy z wtorku na środę (28/29 października) ponad 200 osób było ewakuowanych. Woda wylała m.in. z rzeki Odda w Hordaland zalewając domy mieszkańców. Zniszczeniu uległy również garaże, budynki gospodarcze, parkingi i infrastruktura drogowa. Naporu wody nie wytrzymał także główny most, pozbawiając mieszkańców ważnego połączenia drogowego w regionie.

Najgorsza sytuacja jest w mieście Voss. Ogłoszono tam czwarty – najwyższy w norweskiej skali alarmowej – poziom zagrożenia powodziowego.

SWEDEN-WEATHER-FLOODS

Paraliż drogowy

Służby podjęły decyzję o wprowadzeniu 32 blokad. Wyłączona została m.in. autostrada E16 łącząca Bergen (główne miasto Hordalandu) z Oslo.

Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 12

Wsparcie i wzajemna pomoc

Ewakuowanych przewieziono Aurland, gminy w regionie Sogn i Fjordane. Jak podaje Czerwony Krzyż, nie było problemu ze znalezieniem schronienia. Mieszkańcy Aurland również byli zaangażowani w pomoc ewakuowanym. Oferowali świeże pieczywo, jedzenie, kawę i czyste ubrania.

Obecnie trwa usuwanie szkód i osuszanie terenu. Jednak mieszkańcy obawiają się, że odpompowywanie wody zajmie im dużo czasu.

Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 2 Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 3 Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 4 Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 5 Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 6 Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 7 Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 8 Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy 9

0 0 votes
Article Rating