Pięć miesięcy podróży, 15 tys. przebytych kilometrów, setki tysięcy zdjęć w zaledwie pięciominutowym filmie? Fotografowi Mortenowi Rustadowi to się udało. Stworzył niezwykłe wideo, dzięki któremu możemy odbyć podróż po najskrytszych zakątkach Norwegii – począwszy od fiordów na południowym zachodzie, przez księżycowy krajobraz północy, aż po miasteczka na południu.

Norwegia w obiektywie Mortena Rustada

Morten Rustad, student Uniwersytetu w Essex (Anglia), od kilku lat myślał o wyprawie przez Norwegię. W końcu znalazł trochę czasu i spełnił swoje marzenie – odbył podróż po wszystkich 19 norweskich okręgach. Przez pięć miesięcy pokonał ponad 15 tys. km i wykonał setki tysięcy zdjęć. Później Rustad zmontował materiał i techniką time lapse stworzył niezwykły film.

– Planowałem to od dłuższego czasu. To było moje marzenie, aż w końcu znalazłem czas i możliwości jego wykonania. Skorzystałem, bo Norwegia jest wymarzonym miejscem dla fotografów – piękne góry, fiordy, białe noce i zorza polarna. Zawsze chciałem pokazać piękno tego kraju. Mam nadzieję, że dzięki filmowi zachęcę wielu Norwegów do podróży po swoim kraju – powiedział Rustad w rozmowie z reporterem norweskich mediów.

Dążenie za „najlepszym światłem”

W swoim filmie fotograf zabiera nas w niezwykłą podróż po najbardziej malowniczych zakątkach Norwegii. Dzięki niemu możemy podziwiać m.in. skaliste formacje Loftów, księżycowe krajobrazy dystryktu Helgeland, zapierające dech w piersiach fiordy Geirangerfjorden czy olbrzymie klify Preikestolen. Rustad nie zapomniał również o zorzy polarnej. Poświęcił jej kilkanaście sekund swojego wideo.

Film zrobił furorę w sieci, a autor przyznaje, że nie spodziewał się tak szerokiej publiczności.

– Reakcja jest ogromna. Wiele osób pozostawia pod filmem komentarze, mówią, że chcą przyjechać do Norwegii – mówił Rustad w rozmowie z norweskimi mediami.

Jak dodał, podróż się opłaciła. Mimo że spędził tysiące kilometrów w drodze, często spał w namiocie i w samochodzie, to jednak cały czas dążył do „jak najlepszego światła”.

– Motywujące było to, jak wszystko zaczęło się układać – podsumował.

 

Źródło: dagbladet.no, STORYFUL/x-news, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating