Syberyjska rzeka zmieniła kolor na czerwony. Przyczyną tego zjawiska prawdopodobnie jest skażenie wody przez jeden z zakładów przemysłowych.

norylsk-rosja-rzeka-na-syberii-zmienila-kolor-na-czerwony-1

Niewielka rzeka Daldykan w północnej części Syberii przybrała krwistoczerwoną barwę. Mieszkańcy Norylska donoszą, że woda zmieniła swój kolor we wtorek. Rosyjskie Ministerstwo Środowiska przyjrzało się bliżej tej sprawie. Podali, że degradacja środowiska mogła mieć związek z awarią fabryki Norilsk Nickel.

norylsk-rosja-rzeka-na-syberii-zmienila-kolor-na-czerwony-2

Władimir Chuprow z rosyjskiego oddziału Greenpeace’u również twierdzi, że za pokrycie brzegów i dna koryta karmazynowym śluzem odpowiada firma Norilsk Nickel.

– W rzeczywistości rzeka i ludzie, którzy nad nią mieszkają, są uzależnieni od Norilsk Nickel. Zanieczyszczenia, które wprowadzają do środowiska poważnie zagraża zasobom naturalnym regionu – przyznał Chuprow.

norylsk-rosja-rzeka-na-syberii-zmienila-kolor-na-czerwony-3

Zagrożenie dla ludzi i ryb

Działacz Greenpeace’u podkreślił, że w rzece Daldykan zmniejszają zasoby ryb. Ponadto stanowi ona wodę pitną dla miejscowej ludności.

– Ta woda nie jest już dobra do spożycia – powiedział Chuprow.

Władze firmy Norilsk Nickel zaprzeczają jakimkolwiek doniesieniom o awarii w ich placówce.

norylsk-rosja-rzeka-na-syberii-zmienila-kolor-na-czerwony-4

Spółka Norilsk Nickel jest drugim co do wielkości na świecie producentem niklu. Pierwsze miejsce zajmuje brazylijska firma Vale SA. Rosyjska działalność jest również największą na świecie jeśli chodzi o produkcję palladu.

 

Źródło: Reuters TV, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating