Ulewne deszcze w Gwatemali doprowadziły do powstania osuwiska. Władze poinformowały, że lawina błotna, która wystąpiła na obrzeżach stolicy kraju, zabiła co najmniej 10 osób.

villa-nueva-gwatemala-osuwisko-ziemi-zabilo-co-najmniej-10-osob-2

Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek w nocy w miejscowości Villa Nueva, na południe od miasta Gwatemala.

Jak poinformował rzecznik krajowego biura zarządzania kryzysowego, David de Leon, sytuacja jeszcze się pogorszyła, gdy doszło do wypadku. Ciężarówka zjechała z lokalnej drogi i uderzyła w znajdujące się w okolicy domy.

villa-nueva-gwatemala-osuwisko-ziemi-zabilo-co-najmniej-10-osob-3

Nie żyje dziesięć osób

Po wystąpieniu osuwiska, na miejscu bardzo szybko pojawiły się odpowiednie służby, które pomagały wydobywać ludzi spod ziemi. Lawina błotna pogrzebała wiele osób. Niektóre z nich udało się uratować. Dziesięć osób odnaleziono martwych.

– W osuwisku zginęło dziesięć osób. Jedna jest w szpitalu, jedna – zaginiona. Osuwisko dotknęło 45 osób – poinformował de Leon.

Poszukiwaną osobą jest dziecko, poinformowała lokalna straż pożarna.

W wyniku osuwiska, dziewięć domów zostało kompletnie zniszczonych.

villa-nueva-gwatemala-osuwisko-ziemi-zabilo-co-najmniej-10-osob-1

Niebezpieczna pora deszczowa

Pora deszczowa, która trwa w Ameryce Środkowej od maja do listopada, praktycznie co roku przyczynia się tam do tragedii. W 2015 roku przez pogodę zginęło 290 osób. Większość z nich straciła życie podczas ogromnego osuwiska, które wystąpiło na przedmieściach stolicy Gwatemali.

W tym roku podczas pory deszczowej dotychczas zginęło 11 osób, a ponad 2500 zostało ewakuowanych.

 

Źródło: ENEX, digitaljournal.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating