Pięć przypadków nowej mutacji koronawirusa potwierdziły w piątek 25 grudnia władze Japonii. Także francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało o jednej osobie zakażonej tą odmianą wirusa. Infekcje w obydwu państwach dotyczą osób, które w ostatnim czasie powróciły z Wielkiej Brytanii.

Ministerstwo zdrowia Francji poinformowało, że pierwsze zarejestrowane we Francji zakażenie nową mutacją koronawirusa miało miejsce w mieście Tours. Osobą zakażoną jest jego mieszkaniec, obywatel Francji, który przybył z Londynu 19 grudnia i obecnie jest izolowany, stan chorego lekarze oceniają jako dobry.

Pięć osób w Japonii, u których potwierdzono nową mutację koronawirusa, także powróciło w ostatnich dniach z Wielkiej Brytanii. Osoby te zostały poddane kwarantannie, a służby medyczne starają się prześledzić ich kontakty, w celu ustalenia możliwej drogi rozprzestrzenienia się wirusa – podał brytyjski „Guardian”.

W związku z wykryciem mutacji koronawirusa, Japonia zabroniła wjazdu podróżującym z Wielkiej Brytanii. Wyjątkiem są obywatele i rezydenci, którzy powracają do kraju.

Nowa mutacja koronawirusa na Wyspach

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowej mutacji wirusa SARS-CoV-2 poinformowano 14 grudnia. Według władz brytyjskich nowa odmiana rozprzestrzenia się o około 70 procent szybciej, ale nie wydaje się, by powodowała poważniejszy przebieg choroby i nie miała zareagować na opracowane już szczepionki przeciw COVID-19. Zakażenia nową odmianą wirusa zdiagnozowano już między innymi w Danii, Holandii, Australii, RPA i we Włoszech.

W brytyjskich bilansach pandemii nie jest sprecyzowane, jaką część z obecnych zakażeń stanowi nowa odmiana koronawirusa, która jak wskazują władze, jest przyczyną dużych wzrostów liczby infekcji w ostatnich dniach w Anglii.

W środę 23 grudnia minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował, że od 26 grudnia restrykcje epidemiczne rozszerzone zostaną na większą część wschodniej i południowo-wschodniej Anglii, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa. Oznajmił też, że nowa mutacja koronawirusa wykryta w Wielkiej Brytanii przeszła kolejną mutację i stała się jeszcze bardziej zaraźliwa.

 

 

 

ŹródłoGuardian, PAP
0 0 votes
Article Rating