Nowozelandzkie wyspyWyspa Północna i Wyspa Południowazbliżyły się do siebie. To skutek trzęsienia ziemi, jakie miało miejsce w ubiegłą niedzielę.

nowa-zelandia-podczas-ostatniego-silnego-trzesienia-ziemi-wyspa-polnocna-i-poludniowa-zblizyly-sie-do-siebie-o-okolo-2-metry-3

– Silne trzęsienie ziemi, które kilka dni temu nawiedziło Nową Zelandię, sprawiło, że odległość między głównymi wyspami nowozelandzkiego archipelagu, Wyspą Południową i Wyspą Północną, zmniejszyła się o około dwa metry – podała w piątek służba geologiczna GeoNet.

Local residents Chris and Viv Young look at damage caused by an earthquake along State Highway One near the town of Ward, south of Blenheim on New Zealand's South Island, November 14, 2016. REUTERS/Anthony Phelps

Analiza danych GPS i zdjęć satelitarnych wykazała ponadto, że o ok. 70 cm podniosła się mocno dotknięta trzęsieniem ziemi miejscowość turystyczna Kaikoura na Wyspie Południowej. Znaczące przesunięcia terenu miały miejsce także w innych częściach kraju.

nowa-zelandia-podczas-ostatniego-silnego-trzesienia-ziemi-wyspa-polnocna-i-poludniowa-zblizyly-sie-do-siebie-o-okolo-2-metry-2

– Wszystko to wydarzyło się w ciągu sekund – podkreśliła GeoNet.

Odległość między brzegami obu wysp wynosi, zależnie od punktu pomiaru, od ok. 20 do ok. 50 km.

 

Superpotężne wstrząsy

Trzęsienie ziemi, do jakiego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, miało magnitudę szacowaną przez sejsmologów na 7,8. Wstrząsy wystąpiły na rzadko zaludnionym obszarze, dzięki czemu uniknięto dużych strat ludzkich (zginęły dwie osoby), ale szkody materialne, przede wszystkim zniszczenia infrastruktury, są ogromne – zaznacza niemiecka agencja informacyjna dpa.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na północ od miasta Christchurch na Wyspie Południowej. Trzęsienie ziemi, które nawiedziło ten region w 2011 roku, spowodowało śmierć 185 osób.

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 vote
Article Rating