Kamuflaż daje zwierzętom szansę przetrwania w trudnych warunkach środowiskowych. Jeden z pająków świetnie zamaskował się wśród liści. – Byłem zaskoczony – powiedział znawca pająków, który z trudem zauważył niespotykany wcześniej gatunek.

w-chinach-odkryto-nowy-niezwykly-gatunek-pajaka-ktory-wyglada-jak-lisc-5

Dla Matjaza Kuntnera z Instytutu biologii Jovan Hadži słoweńskiej akademii nauki i sztuki to był kolejny wieczór w południowo-wschodnich Chinach, a dokładnie w lesie tropikalnym w górskiej prowincji Junnan. Naukowiec zauważył lśniącą w słońcu nić pająka, ale nie mógł dostrzec jej właściciela. Wpatrywał się w gąszcz liści, żeby dostrzec pająka.

China: Yunnan, Xishuangbanna, rain forest plot nr. Mengla (MG GPS07). 1.jan.2011 XIAR13 Arachnura female. Photo M. Kuntner

– Tam, gdzie jest sieć, tam też musi być pająk – powiedział Kuntner.

Specjalista wśród gąszczu drzew dopatrzył się pająka, który wyglądał zupełnie jak liść, dlatego nie był w stanie go dostrzec.

– Byłem zaskoczony – przyznał Kuntner, który stwierdził, że znalazł nowy gatunek pająka.

w-chinach-odkryto-nowy-niezwykly-gatunek-pajaka-ktory-wyglada-jak-lisc-3

Maskowanie się

Pajęczaki używają nici, żeby przytwierdzić liście do gałązek i schować się między nimi przed drapieżnikami.

w-chinach-odkryto-nowy-niezwykly-gatunek-pajaka-ktory-wyglada-jak-lisc-2

Zwierzęta mają niezliczenie wiele sposobów, żeby się maskować przed zagrożeniem. Kamuflaż powoduje, że potencjalnie stają się niewidzialne. Maskowanie się wśród liści jest typowe dla stawonogów i dla innych małych zwierząt.

w-chinach-odkryto-nowy-niezwykly-gatunek-pajaka-ktory-wyglada-jak-lisc-1

0 0 vote
Article Rating