Wielkiej Brytanii pojawił się nowy inwazyjny gatunek – tarczówka marmurkowata. O obecności tego pluskwiaka na Wyspach poinformowali brytyjscy naukowcy.

Naukowcy potwierdzili, że tarczówka marmurkowata (Halyomorpha halys) z rodziny tarczówkowatych (Pentatomidae) przybyła do Wielkiej Brytanii. Jest ona rodzimym gatunkiem w Azji Wschodniej, jednak zawleczona została między innymi do Ameryki Północnej.

Tarczówka marmurkowata to groźny szkodnik drzew i krzewów oraz niektórych upraw, na przykład kukurydzy. Drżą przed nią między innymi producenci jabłek. Owad tworzy na zaatakowanych owocach brązowe plamy, które czynią je mniej estetycznymi dla kupujących i zmniejszają ich wartość. Tarczówka marmurkowata to także zmartwienie przemysłu winiarskiego. Jeżeli pluskwiaki zaatakują kiść winogron, to w wyniku mechanizmu obronnego, czyli wydzielenia nieprzyjemnego zapachu, mogą wpłynąć na delikatny smak wina.

Pluskwiaki znaleziono w ogrodach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie w 2020 roku. Od tego czasu pojawiły się też w hrabstwie Surrey w południowo-wschodniej Anglii. Ich rozprzestrzenianie się zostało zmapowane i opisane przez naukowców w czasopiśmie „British Journal of Entomology and Natural History”.

Szybko się rozprzestrzeni

Entomolog, specjalista od chrząszczy, Max Barclay przewidział inwazję tarczówki marmurkowatej już w 2014 roku. Twierdził, że to tylko kwestia czasu, zanim „cuchnący pluskwiak” przybędzie na Wyspy.

– Pluskwiaki zaadaptują się tutaj dość szybko, widzieliśmy to już przy wielu innych gatunkach inwazyjnych. Biedronka azjatycka przybyła z Chin w 2006 roku, a teraz jest jej wszędzie bardzo dużo – powiedział Barclay.

Zdaniem Barclaya tarczówki marmurkowate przybyły do Wielkiej Brytanii w opakowaniach, paletach i skrzyniach wysłanych zza granicy – podczas zimy owady te hibernują w zamkniętych miejscach.

– Mamy większe pluskwiaki w Wielkiej Brytanii, ale żaden z naszych rodzimych gatunków nie jest szkodnikiem rolniczym o jakimkolwiek znaczeniu – tłumaczył Barclay.

 

 

Źródło: The Guardian, zdjęcia: goldvoiceclub

 

 

0 0 votes
Article Rating