Aby ultracienkie folie krystaliczne były wykorzystywane we wszystkim, od ogniw słonecznych po lasery na ciele stałym, naukowcy zajmujący się materiałami muszą wykorzystywać skomplikowane, drogie maszyny do układania ich w jednej warstwie atomowej na raz.

Stop cezu, ołowiu i bromu.

Techniki te tworzą filmy w jednym krysztale bez przerw i defektów, które mogłyby zakłócić ich właściwości elektroniczne i optyczne. Jednak częściej producenci stosują tanią technikę do obracania cieczy w gładkich foliach, które twardnieją po nałożeniu na powierzchnię. Te powlekane folie rzadko tworzą pojedynczy kryształ, co czyni je użytecznymi, ale gorszymi.

Naukowcy donoszą w Science , że mogą przesycać te płyny związkami prekursorowymi, tak że w trakcie wirowania tworzą one wiele kryształów, które łączą się w jeden nieprzerwany kryształ (rysunek powyżej).

Nowe podejście, jak sugerują, może poprawić zbieranie światła w materiałach ogniw słonecznych zwanych perowskitami oraz zwiększyć szybkość i wydajność elastycznych urządzeń elektronicznych zintegrowanych ze wszystkim, od zakrzywionych desek rozdzielczych samochodowych po tkaniny.

 

 

Źródło: https://www.sciencemag.org/news/2019/04/new-way-crafting-crystals-could-speed-flexible-electronics
0 0 votes
Article Rating