Środowa sesja na długo zapadnie w pamięć sympatykom cyfrowych aktywów. To właśnie 19 maja 2021 roku miejsce ma jedna z największych nominalnych wyprzedaży na rynku kryptowalut. Potężnej wyprzedaży uległy jednak nie tylko notowania bitcoina, lecz również wielu bardziej i mniej popularnych altcoinów. Fakt ten sprawił, że kapitalizacja całego rynku kryptowalut spadała 19 maja w ciągu zaledwie kilku godzin o ponad 34 procent.

  • Bitcoin osuwa się o kilkadziesiąt procent w trakcie jednej sesji, a część altcoinów spada jeszcze dynamiczniej
  • Ethereum spadło o niemal 40 procent.
  • Cena ETH osiągnęła najniższy poziom od ponad miesiąca.
  • Łączna kapitalizacja rynku cyfrowych aktywów spada o setki miliardów dolarów w przeciągu zaledwie jednego dnia. 

Czarna środa na rynku kryptowalut

Wysoka presja sprzedażowa nasiliła się w związku z doniesieniami o nowych ostrzeżeniach chińskich organów finansowych dotyczących handlu kryptowalutami oraz odbijającymi się notowaniami dolara amerykańskiego. Po pierwszej porannej fali wyprzedaży druga pojawiła się w godzinach popołudniowych, gdy do handlu zaczęli dołączać inwestorzy z USA.

Finalnie, cena ethereum osunęła się o blisko 1345 dolarów, co stanowiło niemal 40 proc. Licząc natomiast od szczytów z 12 maja br., kurs ETH spadł już o ponad 2339 dolarów, co stanowiło blisko 53,5 proc.

Tak znaczna wyprzedaż sprawiła, że notowania drugiej pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowaluty znalazły się w okolicy 2 tysięcy dolarów, co było najniższym poziomem od ponad miesiąca.

Spoglądając na poniższy wykres przedstawiający notowania ETH na giełdzie Bitfinex zauważymy, że wskutek spadków rynek pokonał dwa techniczne wsparcia w wysokości 3200 i 2612 dolarów. Tendencja ta zatrzymała się dopiero w okolicy kolejnego wsparcia nieopodal 2 tysięcy dolarów, gdzie pojawiła się niezwykle silna reakcja popytowa.

Późniejsze wzrosty wywindowały bowiem cenę ETH ponownie powyżej 2612 dolarów. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, ethereum mogłoby wzrosnąć nawet do 3200 dolarów.

 

Źródło: BBC
5 1 vote
Article Rating