W ciągu doby w Japonii wykryto ponad tysiąc zakażeń, po raz pierwszy od początku pandemii. O „trzeciej fali” zachorowań mówi Hongkong. Pogarszają się statystyki także w innych krajach regionu.

 

Bilans zakażeń w Japonii od początku epidemii zbliża się do 32 tysięcy, z czego prawie 12 tysięcy potwierdzono w Tokio. W całym kraju zmarło około 1000 zakażonych pacjentów. Obecna fala zakażeń w Japonii zaczęła się rozszerzać poza Tokio, gdzie zgłoszono w środę 250 nowych przypadków. Rekordowe dzienne przyrosty odnotowano w prefekturach Osaka i Aichi, gdzie wykryto odpowiednio 221 i 167 nowych infekcji – podkreśla agencja Kyodo.

Łącznie w środę zgłoszono ponad 1100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Bariera tysiąca infekcji została przekroczona po raz pierwszy od ogłoszenia pandemii.

Trzecia fala w Hongkongu

Hongkong mierzy się z trzecią falą pandemii. Skala zachorowań powoduje przeciążenie miejscowej ochrony zdrowia. Od ponad tygodnia w mieście zgłaszanych jest ponad 100 nowych przypadków dziennie. Jeszcze kilkanaście tygodni temu, w kwietniu, zdarzały się dni z zerową liczbą nowych zakażeń.

W środę władze potwierdziły wykrycie infekcji u 118 osób, z czego 113 zakaziło się na terytorium regionu.

W Hongkongu zaczęły w środę obowiązywać najsurowsze jak dotąd przepisy epidemiczne, w tym zakaz jedzenia w restauracjach i zgromadzeń z udziałem więcej niż dwóch osób oraz obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Ogólny bilans infekcji wykrytych w Hongkongu wzrósł do prawie 3 tysięcy. W środę w regionie zmarła również kolejna zakażona osoba, co podniosło łączny bilans zgonów od początku pandemii do 24. W lipcu odnotowano 17 zgonów wśród pacjentów z COVID-19.

Kolejne zakażenia w Indonezji i na Filipinach

W Indonezji w ciągu ostatniej doby stwierdzono 2381 nowych zakażeń koronawirusem, a na COVID-19 zmarło 74 chorych – poinformowały w środę tamtejsze władze. Od początku epidemii w Indonezji koronawirusem zakaziły się 104 432 osoby, spośród których 4975 zmarło, a 62 138 wyzdrowiało. Kraj pozostaje najbardziej dotkniętym pandemią państwem regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Bilans ofiar epidemii na Filipinach powiększył się w ostatniej dobie o 1874 nowe infekcje i 16 zgonów osób zakażonych SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia Filipin zakomunikowało w środę, że łącznie odnotowano tam 85 486 infekcji koronawirusem oraz 1962 spowodowane nim zgony.

Na Filipinach 15. dzień z rzędu wykrywa się ponad tysiąc nowych infekcji dziennie, a wiele szpitali zbliża się do granic możliwości przyjmowania nowych pacjentów – pisze agencja Reutera. Mimo to władze tego państwa zapowiedziały, że działalność będą mogły wznowić siłownie, kawiarenki internetowe i sklepy zoologiczne.

Strach w Wietnamie

W telewizyjnym przemówieniu premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc ostrzegł, że jego kraj jest zagrożony nową falą zakażeń SARS-CoV-2. Dodał, że zagrożenie dotyczy każdego regionu oraz miasta.

 

 

ŹródłoPAP, NHK
1 1 vote
Article Rating