23 żołnierzy zginęło, a 19 zostało rannych w niedzielę, kiedy częściowo zawalił się budynek koszar w centrum szkolenia rosyjskich wojsk powietrznodesantowych pod Omskiem na południowym zachodzie Syberii – poinformowały rosyjskie media.

Omsku, Rosja - Częściowo zawalił się budynek koszar na Syberii, zginęły co najmniej 23 osoby

Pierwsze informacje spływające w nocy mówiły o dwóch ofiarach śmiertelnych i 17 osobach rannych, ale w kolejnych godzinach trwania akcji ratunkowej bilans ofiar rósł.

Omsku, Rosja - Częściowo zawalił się budynek koszar na Syberii, zginęły co najmniej 23 osoby -5

Remont wykonywali żołnierze?

Rosyjskie ministerstwo obrony podało w poniedziałek o godz. 9.45 czasu miejscowego (8.45 w Polsce), że „z gruzów zostało wydobytych 39 osób; 20 z nich martwych, a 19 kolejnych zabrano do szpitali”. Tuż po godz. 10.00 (9.00 polskiego czasu) w oddzielnym komunikacie dodano, że wydobyte zostały zwłoki trzech kolejnych osób.

Rzecznik ministerstwa obrony, gen.-maj. Igor Konaszenko przekazał, że specjalnym transportem wojskowym do Moskwy jest już transportowanych 10 najciężej rannych „żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych”.

Omsku, Rosja - Częściowo zawalił się budynek koszar na Syberii, zginęły co najmniej 23 osoby -3

Nie jest jasne, co było przyczyną zawalenia się budynku koszar. Przedstawiciele władz obwodu omskiego poinformowali, że w budynku nie było instalacji gazowej.

Miejscowi śledczy badający sprawę na wstępnym etapie założyli, że „do zawalenia mogło dojść w efekcie błędów konstrukcyjnych”, bo w ostatnim czasie doszło do zmiany koncepcji projektu, w skład którego wchodziły budynki – podała agencja TASS, dodając też, że zawaleniu uległa jedna ze ścian i część dachu.

Putin złożył kondolencje

W poniedziałkowy poranek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w czasie porannego briefingu prasowego, że o katastrofie w Omsku wie od niedzieli Władimir Putin. – Prezydent dostaje stałe raporty w tej sprawie od ministra obrony – dodał Pieskow i wyjaśnił, że „na polecenie prezydenta Siergiej Szojgu ma zapewnić pokrzywdzonym wszelką potrzebną pomoc”. Putin złożył też kondolencje rodzinom ofiar.

Omsku, Rosja - Częściowo zawalił się budynek koszar na Syberii, zginęły co najmniej 23 osoby -1

Agencja TASS dodała, że po wydobyciu z gruzów 20 ciał i 19 żywych osób, trzy wciąż uznawało się za zaginione. Informacja o kolejnych trzech ofiarach śmiertelnych sugerowała, że są to te, poszukiwane na ostatnim etapie akcji ratunkowej. W końcu przyszło potwierdzenie mówiące o tym, że z gruzów zawalonego budynku wydobyto wszystkich poszukiwanych.

Omsku, Rosja - Częściowo zawalił się budynek koszar na Syberii, zginęły co najmniej 23 osoby -4

Według danych agencji TASS, remontu w koszarach mogli dokonywać sami żołnierze. W bazie w niedzielny wieczór było ich w sumie 337. Pod gruzami znalazło się 42.

Omsku, Rosja - Częściowo zawalił się budynek koszar na Syberii, zginęły co najmniej 23 osoby -2

Źródło: PAP, TASS, tvn24

 

0 0 votes
Article Rating