W południowo-wschodniej Australii nastała zima. Nad stany Nowa Południowa Walia i Wiktoria nadciągnął Antarktyczny Wir. Przyniósł mróz, lodowaty wiatr, opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Śnieg sypie w Australii

Jak informują lokalne media, w weekend 11-12 lipca niemal na całym wschodnim wybrzeżu szalał silny, mroźny wiatr. Miejscami prószyło śniegiem. Biało zrobiło się m.in. w stanie Nowa Południowa Walia. W stanie Wiktoria odnotowano najprawdopodobniej najniższe wartości w tym roku.

Śnieg sypie w Australii -11

Z nadejścia zimy cieszą się m.in. wypoczywający w kurortach narciarskich – w Perisher spadły 24 cm śniegu w ciągu zaledwie 24 godzin.

Mieszkańcy zaskoczeni

Jedna z mieszkanek miejscowości Orange w Nowej Południowej Walii Corina Kenny powiedziała, że kiedy obudziła się w niedzielę i wyjrzała przez okno, nie widziała swojego miasta. Było skryte pod grubą warstwą śniegu.

– Mieszkam tu od 30 lat i nigdy nie widziałam takiego śniegu – mówiła w wywiadzie dla lokalnych mediów.

Prognozy na kolejny tydzień

Synoptycy prognozują, że Antarktyczny Wir będzie aktywny jeszcze kolejnym tygodniu. Może dać się we znaki w części stanu Queensland. Tam meteorolodzy prognozują opady śniegu i mróz.

Śnieg sypie w Australii -1 Śnieg sypie w Australii -14

AWXCDG Snow clearing tractor, Mt Baw Baw, Victoria, Australia. Image shot 2007. Exact date unknown.

Śnieg sypie w Australii -12 Śnieg sypie w Australii -10 Śnieg sypie w Australii -9 Śnieg sypie w Australii -8 Śnieg sypie w Australii -7 Śnieg sypie w Australii -6 Śnieg sypie w Australii -5 Śnieg sypie w Australii -4 Śnieg sypie w Australii -3 Śnieg sypie w Australii -2

Źródło: abc.net, PAP/EPA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating