Przez Morze Śródziemne do Europy od początku stycznia dotarło ponad 700 tys. uchodźców i imigrantów; ponad 3 tys. zginęło lub zostało uznanych za zaginionych – podało we wtorek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Imigranci

Spośród 705 tys. migrantów – 562 tys. dotarło do Grecji, a 140 tys. do Włoch. Zdaniem UNHCR ponad połowę z nich stanowią Syryjczycy. W Grecji uchodźcy z Syrii stanowią 64 proc. wszystkich migrantów.

 

Wszyscy płyną do Grecji

Z kolei Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) podała, że w sobotę do Grecji dotarło 5 tys. uchodźców, a w niedzielę – 4 tys.

Organizacja zauważa, że mimo pogarszających się ostatnio warunków meteorologicznych, liczba migrantów napływających tam wciąż jest wysoka, jednak z powodu złej pogody „coraz trudniej jest śledzić na morzu łodzie z migrantami”.

Od początku października do Grecji przybyło z Turcji ponad 160 tys. uchodźców; 99 tys. z nich dopłynęło do wyspy Lesbos, 22 tys. na Chios, 21,5 tys. znalazło się na wyspie Samos, a 7,5 tys. na Leros – poinformowała OIM.

Do Włoch od początku października dotarło ponad 7 tys. migrantów; to o ponad dwa razy mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zdaniem OIM powodem spadku tej liczby jest fakt, że Syryjczycy do Europy nie podróżują przez Włochy, lecz przez Turcję i Grecję.

 

Źródło: PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating