Władze wyspiarskiego państwa Palau wprowadziły zakaz używania kremów do opalania, w których występują określone substancje. W ten sposób chcą chronić koralowce i życie morskie.

Zakaz obowiązuje od 1 stycznia. Na terenie Palau nie będzie można używać kremów do opalania, które zawierają jedną z 10 substancji często stosowanych w tego typu produktach. Na liście znajdują się między innymi takie składniki jak oksybenzon octinoxate. Zabronione będzie też sprzedawanie kremów, które zawierają wskazane substancje.

Szkodzą zwierzętom

Jak podaje Międzynarodowa Fundacja Raf Koralowych, związki chemiczne znajdujące się na liście zanieczyszczają środowisko naturalne, zwłaszcza rafę koralową. Większość z nich jest bardzo toksyczna dla wielu gatunków zwierząt.

– Musimy szanować środowisko naturalne, bo jest ono siedliskiem życia – powiedział Tommy Remengesau, prezydent Palau.

Wprowadzenie zakazu zostało ogłoszone w 2018 roku. Remengesau w rozmowie z agencją AFP powiedział, że toksyczne chemikalia znajdujące się w kremach do opalania odnaleziono w wielu kluczowych dla zwierząt Palau siedliskach oraz w ich organizmach.

– Nie mamy nic przeciwko byciu pierwszym narodem, który wprowadził ten zakaz – dodał.

Niebawem Hawaje

W 2021 roku podobny zakaz będzie obowiązywał na Hawajach. Niektóre kremy do opalania mają zostać zakazane także na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych oraz na położonej na Morzu Karaibskim i należącej do Holandii wyspie Bonaire.


 

Źródło: BBC News
0 0 votes
Article Rating