Pandemia koronawirusa na świecie wciąż przyspiesza; pierwszy milion zakażeń odnotowano po ponad trzech miesiącach, a ostatni po upływie zaledwie ośmiu dni” – poinformował dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO przemawiał w poniedziałek 22 czerwca podczas wirtualnej konferencji World Government Summit – wydarzenia organizowanego przez władze Dubaju, które gromadzi światowych przywódców dyskutujących o „uniwersalnych wyzwaniach stojących przed ludzkością”.

Tedros przestrzegał przed upolitycznianiem pandemii, co agencja AP łączy z wymierzoną w WHO i Chiny krytyką ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa. Największym zagrożeniem nie jest wirus sam w sobie, ale brak globalnej solidarności i przywództwa. Nie możemy pokonać pandemii w podzielonym świecie – akcentował szef WHO.

Wiemy, że pandemia to coś więcej niż kryzys epidemiczny, to także kryzys ekonomiczny, społeczny, a w wielu państwach i polityczny. Jej skutki będą odczuwalne przez dekady – mówił Tedros.
Jak przypomina AFP, władze wielu państw łagodzą wprowadzone wcześniej w związku z pandemią restrykcje, aby ożywić dotknięte przez kryzys gospodarki. Już w zeszłym tygodniu dyrektor generalny WHO określił takie zachowanie jako „niebezpieczne”, przypominając, że wirus nadal szybko się rozprzestrzenia i pozostaje śmiertelnie groźny.

Tedros wezwał także rządy i społeczeństwa do przygotowania się na ewentualne przyszłe pandemie, na które nie jesteśmy gotowi, a mogą one wybuchnąć w każdym kraju, zabić miliony ludzi i mieć straszny wpływ na światową gospodarkę.

AFP: Ponad 472 tysięcy zgonów

Według obliczeń AFP na Covid-19 na całym świecie do niedzieli 21 czerwca zmarły ponad 472 tys. ludzi. Najbardziej dotkniętym przez tę chorobę krajem pozostają USA, gdzie epidemia pochłonęła prawie 120 tys. istnień ludzkich, następnie jest Brazylia – ponad 50,5 tys. zmarłych, Wielka Brytania – ponad 42,5 tys., Włochy – ponad 34,5 tys. i Francja – ponad 29,5 tys.

AFP przypomina, że obecnie epicentrum pandemii znajduje się w Ameryce Łacińskiej: w Brazylii potwierdzono już ponad milion zakażeń, w Meksyku zmarło ponad 20 tys. chorych, w Peru ponad 8 tys., a w Argentynie ponad tysiąc.
Do tej poru na całym świecie wykryto ponad 8,8 mln zakażeń koronawirusem – informuje WHO w poniedziałek.

Duży przyrost

183 020 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano na świecie w niedzielę. To najwyższy dzienny przyrost od początku pandemii – zauważa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 18 czerwca, przy poprzednim najwyższym dobowym wzroście, odnotowano 181 232 przypadki.

Według dobowego raportu największy wzrost zakażeń odnotowano w niedzielę w Ameryce Północnej i Południowej – ponad 116 tysięcy nowych przypadków.

Niemal dziewięć milionów zakażeń

Według WHO całkowita liczba przypadków zakażeń na COVID -19 na świecie wyniosła w poniedziałek 9 124 004 przypadków (przyrost dobowy 183 020 przypadków) i ponad 472 tysiące zgonów (dobowy przyrost zgonów – 4743).

Fot. NIAID-RML, CC BY 2.0

„Ludzie cierpią z powodu wyrzeczeń w tym stanie zawieszenia”

Władze Meksyku, w którym szybko przybywa przypadków zakażenia koronawirusem, wezwały społeczeństwo, aby zrezygnowało z tradycyjnych w tym kraju spotkań rodzinnych z okazji Dnia Ojca, ostrzegając, że pandemia potrwa długo. Bilans epidemii, ogłoszony przez meksykański rząd w niedzielę rano, to łącznie 20781 zgonów z powodu COVID-19 i 4717 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Oficjalnie w tym kraju, liczącym 111 milionów mieszkańców, koronawirusem zakaziło się dotąd ponad 195 tysięcy osób, ale resort zdrowia dodaje w komunikatach również liczbę przypadków podejrzenia infekcji, która wynosi około 61 tysięcy.

W ogłoszonym w niedzielę komunikacie ministerstwo zdrowia przygotowuje społeczeństwo na dalszą walkę z pandemią. „Skoro ma to potrwać długo, ani nasz kraj, ani pozostałe państwa nie mogą pozostawać w zamknięciu, w izolacji, ograniczać życie publiczne, ponieważ ludzie cierpią z powodu wyrzeczeń w tym stanie zawieszenia” – głosi oświadczenie resortu.

Wzrósł współczynnik zakażeń w Niemczech

W niedzielę berliński Instytut imienia Roberta Kocha (RKI) poinformował, że współczynnik reprodukcji koronawirusa, oznaczany literą R, wzrósł w Niemczech do 2,88. W sobotę współczynnik ten wynosił 1,79.

Współczynnik reprodukcji wynoszący 2,88 oznacza, że 100 osób zainfekowanych koronawirusem zakaża średnio 288 ludzi. Aby epidemia zaczęła stopniowo wygasać, współczynnik ten musi wynosić mniej niż jeden.

Instytut obliczył współczynnik „R” na podstawie średniej z ostatnich czterech dni. Przy liczeniu go w oparciu o dane z całego tygodnia wynosi on 2,03.

 

 

Źródło, źródło2: PAP
5 2 votes
Article Rating