Paryżanie mają powody do obaw. Poziom wody w Sekwanie nadal rośnie. W weekend może osiągnąć aż 6 metrów.

Intensywne opady deszczu na północy Francji spowodowały, że Sekwana w wielu miejscach wystąpiła z brzegów, zalewając chodniki, ulice i budynki.

W piątek poziom wody na Sekwanie w Paryżu nadal rósł. Przy moście Austerlitz osiągnął już 5,63 metra, czyli ponad trzy metry wyżej od normalnego stanu. W weekend służby meteorologiczne zapowiadają przekroczenie 6 metrów.

Cierpi na tym handel nadbrzeżny.

Służby ostrzegają

Stan wód w rzekach na północy kraju jest niebezpiecznie wysoki, o czym ostrzega francuska służba hydrologiczna.

Zagrożenie powodziowe we Francji (vigicrues.gouv.fr)

Serwis Meteo France także wydał ostrzeżenia drugiego stopnia, informujące o zagrożeniu powodziowym w 16 departamentach.

Ostrzeżenia meteorologiczne we Francji (vigilance.meteofrance.com)

Zalane budynki

Woda wdarła się do francuskich domów, usytuowanych przy terenach nadbrzeżnych regionu Ile-de-France. Zalane zostały ulice, a także samochody, których właściciele nie zdążyli przestawić. W niektórych miejscach łódź to jedyna forma przemieszczania się.

W ratuszu paryskim powołano sztab kryzysowy. Turystom i mieszkańcom miasta zalecane jest trzymanie się z dala od brzegów rzeki. Zamknięto nabrzeża i sześć stacji metra, m.in. St Michel w Dzielnicy Łacińskiej, chętnie odwiedzanej przez turystów.

Luwr zamknął swą galerię w podziemiu, ponieważ duża część budowli leży przy rzece. Zamknięty jest dolny poziom działu sztuki islamu. Podano, że sytuacja jest „monitorowana”.

Luwr i muzeum sztuki francuskiej XIX wieku przy Quai d’Orsay mają przygotowane plany kryzysowe, przewidujące ewakuację części zbiorów do bezpieczniejszych galerii. Takie środki ostrożności zastosowano w 2016 roku, do zniszczeń jednak wtedy nie doszło.

Niszczycielska Sekwana

W przeszłości woda w Sekwanie wylewała niejednokrotnie. Podczas powodzi z 1910 roku poziom wody osiągnął 8,65 m. Rzeka wystąpiła z brzegów i rozlała się po bulwarach, niszcząc całą infrastrukturę. Straty poniosło blisko 200 tys. osób. Wiele z nich zostało zmuszonych do opuszczenia domów i doświadczyło miesięcznej przerwy w dostawie prądu.

Zobacz, jak wyglądały paryskie powodzie w przeszłości.

 

 

 

 

Źródło: Reuters, www.theguardian.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating