Płonie jeden z symboli Paryża, katedra Notre Dame. Strażacy od ponad godziny walczą z pożarem. W ostatnim czasie w katedrze rozpoczął się remont dachu.

 

Jak podaje „Le Monde”, straż pożarna otrzymała zgłoszenie o 18.50.

Na nagraniach opublikowanych w mediach społecznościowych widać płomienie i kłęby czarnego dymu wydobywającego się z budynku zabytkowej katedry. Widać również, że runęła iglica.

Walka strażaków

Strażacy walczą z pożarem, jednak ogień cały czas się rozprzestrzenia – informowała po godzinie 20 korespondentka TVN24 Anna Kowalska.

Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Laurent Nunez z francuskiego MSW przekazał, że nie ma na razie informacji, by ktoś odniósł obrażenia.

Emmanuel Gregoire, zastępca burmistrz Paryża, informował w telewizji BFM, że w pierwszej kolejności służby skupiły się na zabezpieczeniu terenu otaczającego katedrę i zapewnieniu bezpieczeństwa turystom i mieszkańców okolicy. Podejmowane są też próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz.

„Jestem smutny, widząc jak pali się część nas”

„Podobnie jak wszyscy moi rodacy dziś wieczorem jestem smutny, widząc jak pali się część nas wszystkich” – napisał na Twitterze Emmanuel Macron. Wcześniej odwołano zaplanowaną na wieczór emisję orędzia prezydenta do narodu, w którym miał się odnieść do wyników debaty obywatelskiej, zainicjowanej w reakcji na protest „żółtych kamizelek”.

Macron udał się na miejsce pożaru.

 

„Straszny pożar w katedrze Notre Dame. Proszę wszystkich o poszanowanie zasad bezpieczeństwa” – napisała burmistrz Anne Hidalgo na Twitterze.

Prace remontowe

W ostatnim czasie w katedrze Notre Dame rozpoczęły się prace remontowe. Renowacji podlegać miała między innymi iglica. Prace te wymagały ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 metrów wysokości. Strażacy podali, że pożar może mieć „potencjalnie związek” z pracami renowacyjnymi. Śledztwo w sprawie jego przyczyn wszczęła paryska prokuratura.

Katedra Notre Dame to jeden z najbardziej znanych symboli francuskiej stolicy. Ukończoną w połowie XIV wieku gotycką świątynię każdego roku odwiedza około 14 milionów turystów. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

 

„To okropne”

„To okropne widzieć katedrę Notre Dame ogarniętą ogromnym pożarem” – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Na żywo:

 

 

Źródło: reuters, pap, Le Monde, tvn24

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating