W sobotę, 13 kwietnia przez wschodnie obszary Teksasu przeszło potężne tornado. Zginęło dwoje dzieci, a co najmniej siedem osób zostało rannych – poinformowały lokalne media. Odnotowano też opady gradu o średnicy pięciu centymetrów.

Żywioł ranił co najmniej siedem osób. Zginęło dwoje dzieci w wieku trzech i ośmiu lat. Siedziały na tylnych siedzeniach samochodu, kiedy runęło na nie drzewo, zginęły na miejscu – poinformował szeryf hrabstwa Angelina, Alton Lenderman.

Wiatr zrywał dachy

Wiatr wiał z prędkością ponad 225 kilometrów na godzinę. Wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy i niszczył domy. Lokalna telewizyjna KWTX-TV poinformowała, że w mieście ​​Franklin, w stanie Teksas, tornado zniszczyło przyczepy i przewróciło samochody. Ponad 1500 gospodarstw domowych pozbawionych było prądu.

W sobotę Amerykańska Służba Pogodowa (NWS) wydała ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą w części Teksasu, Luizjanie i w zachodniej Alabamie.

Tornado według pięciostopniowej skali Fujity miało kategorię EF3. Oznacza to wiatr wiejący z prędkością 219-266 km/h i niszczący całe piętra solidnych domów, podnoszący z ziemi nawet cięższe samochody.

 

Między 9-13 kwietnia wystąpią kolejne oddziaływania magnetyczne, 6 i 12 kwietnia wystąpią silne, ale krótkotrwałe zawirowania magnetyczne

Źródło: CNN, Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating