Wczoraj w godzinach popołudniowych nad stolicą Chin przeszła potężna ulewa. W oka mgnieniu ulice jednego z największych miast świata zmieniły się w jeziora. Zapanował totalny chaos.

Naukowcy nie raz ostrzegali, że wielkie metropolie za sprawą swojej betonowej zabudowy mogą podnosić temperaturę powietrza, potęgować proces tworzenia się chmur i przez to nasilać opady deszczu.

Potwierdzenie tej teorii mieliśmy wczorajszego popołudnia na ulicach Pekinu, stolicy Chin.

Między godziną 16:30 a 21:30 nad metropolią zamieszkiwaną przez prawie 20 milionów ludzi przeszła burza z prawdziwego zdarzenia.

W ciągu 5 godzin na dzielnicę Shijingshan, położoną nieco na zachód od ścisłego centrum, spadło rekordowe 165 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi.

To dwa razy więcej niż wynosi wieloletnia norma opadów dla całego czerwca. Ulice miasta zmieniły się w jeziora, które całkowicie sparaliżowały ruch w godzinach wieczornego szczytu komunikacyjnego.

Pekińczycy wracali z pracy do swych domów kilka godzin. Stanęły autobusy, pociągi i taksówki, woda wdzierająca się na stacje metra wstrzymała także jeden z najszybszych środków transportu.

Na skrzyżowania, aby kierować ruchem, trafiło 7 tysięcy policjantów. Chaos sięgnął także międzynarodowych lotnisk, ponieważ opóźnienia w rozkładach lotów przekraczały godzinę.

W niektórych dzielnicach na skutek uderzeń piorunów w podstacje nastąpiły przerwy w dostawach prądu. Sytuacja zaczęła wracać do normy dopiero minionej nocy czasu polskiego.

Od kilkunastu dni w Pekinie, podobnie jak w innych regionach Chin, panują nadzwyczaj wysokie temperatury. Tuż przed nadejściem burzy termometry pokazywały w cieniu aż 36 stopni.

Dzisiaj temperatura nie przekroczy 24 stopni, a to oznacza, że ochłodzenie jest pokaźne. Wreszcie zostanie odciążona sieć energetyczna, ponieważ z powodu upałów mieszkańcy na potęgę chłodzili się klimatyzatorami i wiatrakami pożerającymi gigantyczne ilości prądu.

Dzisiaj przez cały dzień spodziewamy się ciągłych, chwilami obfitych opadów deszczu, ale już bez burz. Od jutra wróci gorąca aura wraz z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Upały szybko się nie skończą.

Źródło: http://english.cntv.cn/program/newsupdate/20110624/103639.shtml
twojapogoda.pl

 

0 0 votes
Article Rating