Pierwsza tego lata blisko 40-stopniowa fala upałów nawiedziła kraje południowej Europy. W Hiszpanii, Grecji i Turcji turyści zamiast wylegiwać się na plażach, chowają się w hotelowym cieniu.

Fala pustynnego powietrza napływa znad afrykańskiej Sahary nad kraje południowej Europy. Temperatura przekroczyła tam w cieniu 35 stopni i zbliża się do 40 kreski.

Zdecydowanie najgoręcej jest tradycyjnie już w Hiszpanii, gdzie w Murcji i Sewilli termometry w cieniu pokazywały w ostatnich dniach aż 39 stopni.

Mieszkańcy regionu otrzymali drogą SMS-ową i mailami ostrzeżenia przed wychodzeniem z domów i nadmiernym przebywaniem na pełnym słońcu.

Sytuacja jest poważna, ponieważ to pierwsza w tym sezonie tak silna fala upałów. Ludność nie jest jeszcze przyzwyczajona do tak wysokich temperatur, dlatego szpitale są przepełnione, a karetki pogotowia jeżdżą popołudniami jak oszalałe.

Najgorzej czują się turyści, zwłaszcza z krajów północnej i środkowej Europy, którzy z takimi upałami jeszcze nigdy nie mieli do czynienia.

Dla nich najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w hotelach w godzinach największego żaru. Niektóre przyhotelowe plaże dosłownie opustoszały.

Upały nie oszczędziły także wyspiarskiej części Hiszpanii. Na Lanzarocie na Wyspach Kanaryjskich temperatura sięgnęła bardzo rzadko spotykanego pułapu 41 stopni. To jedna z najwyższych temperatur zmierzonych tam w całej historii pomiarów i zarazem o ponad 10 stopni wyższa od czerwcowej normy.

Żar leje się z nieba także na Bałkanach. W Grecji, Bośni i Hercegowinie czy w Serbii temperatura przekracza popołudniami 35 stopni. Równie gorąco jest w Turcji, zwłaszcza na śródziemnomorskim wybrzeżu, gdzie w popularnych kurortach Antalya czy Adana notuje się w cieniu nawet 38 stopni.

Woda w morzu jest cieplejsza niż zwykle i ma aż 27 stopni. Niektórzy mogą stwierdzić, że to „zupa”, ale przy takim upale ciężko o coś bardziej orzeźwiającego.

W najbliższych dniach na Bałkanach i w Turcji zacznie się ochładzać, chwilami bardzo gwałtownie po przejściu burz. Inaczej będzie w Hiszpanii, gdzie za kilka dni termometry w cieniu w Andaluzji mogą pokazywać ponad 40 stopni.

 

Źródło: twojapogoda.pl