Badania przeprowadzone w Peru pokazują, że dzieci urodzone podczas El Nino 1997-98 są mniejsze niż te, które na świat przyszły w innych latach.

Peru - Fenomen pogodowy El Nino może mieć wpływ na rozwój dzieci

El Nino to zjawisko pogodowe wywołane przez anormalną temperaturę wód na Oceanie Spokojnym w równikowych szerokościach geograficznych. Jest to cykliczne zjawisko, które powtarza się co 2-7 lat. El Nino wpływa na aurę na całej kuli ziemskiej. Fenomen ten związany jest często z katastrofami naturalnymi oraz epidemiami malarii, dengi, cholery czy biegunki.

W latach, podczas których panuje El Nino, czterokrotnie wzrasta statystyczna liczba klęsk żywiołowych. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy północnego wybrzeża Peru, przez które w tym okresie przechodzą śmiercionośne nawałnice.

El Nino z przełomu lat 1997/98 było najpoważniejsze w historii. Doprowadziło do katastrof naturalnych, które m.in. odcięły ludność od świata.

 

Wpływ El Nino na dzieci

William Checkley i jego koledzy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa przyjrzeli się wpływowi El Nino na ludność Peru.Naukowcy przebadali 2095 dzieci z Tumbes w Peru, które rodziły się od 1991 do 2001 roku. Wzrost odpowiedni dla wieku sprawdzono według danych ze Światowej Organizacji Zdrowia. Po przeanalizowaniu danych okazało się, że dzieci urodzone tuż przed, podczas i tuż po El Nino były mniejsze niż oczekiwano.

Najwyższy odsetek zahamowania rośnięcia odnotowano u dzieci najwcześniej urodzonych – te ze stycznia 1991 roku miały wzrost poniżej normy. Dzieci, które przyszły na świat w późniejszych latach, miały natomiast niższą wagę. Jednak El Nino wpłynęło najbardziej na dzieci, które miały wtedy poniżej trzech lat, bo były w kluczowym momencie swojego rozwoju.

W trakcie badań okazało się także, że El Nino zahamowało wzrost osób, które urodziły się nawet po trzech latach od jego wystąpienia.

 

Przyszłość widziana w czarnych barwach

Skąd takie wyniki? Problem w tym, że dzieci urodzone podczas El Nino były nieodpowiednio żywione. Katastrofy naturalne ograniczyły dostęp do żywności.

– Zmienność pogody odgrywa ważną rolę w żywieniu i w rozwoju w momencie, gdy zasoby są ograniczone – wyjaśnia Checkley.

Badacze alarmują, że zmiana klimatu może spowodować, że El Nino będzie częstsze.

– Biorąc pod uwagę jego cykliczność, to zjawisko może nadal negatywnie wpływać na przyszłe pokolenia – wzaznacza Checkley.

0 0 votes
Article Rating