Zima zaatakowała północno-wschodnie Chiny. W niedzielę 30 listopada nad krajem pogoda gwałtownie się załamała. Temperatura powietrza spadła poniżej zera, a z nieba spadł pierwszy w tym roku opad śniegu. Meteorolodzy wprowadzili żółty alert ostrzegający przed śnieżycami.

SCMPOST 01DEC14 CH COLD

W północno-wschodnich Chinach (w prowincji Heilongjiang i Jilin) w nocy z niedzieli na poniedziałek zanotowano spadek temperatury powietrza o 10 st. C. Ponadto zerwał się silny wiatr, a z nieba zaczął prószyć śnieg.

 

22 stopnie chłodniej

Aura załamała się także w północnej części Chin, na granicy z Mongolią. Miejscami temperatura w ciągu dwóch dni spadła o 22 stopnie Celsjusza.

W niektórych regionach prowincji Szantung (we wschodnich Chinach) spadł pierwszy śnieg w tym roku. Warto dodać, że prowincja znajduje się w okolicach 36. równoleżnika. W Europie na tej samej wysokości leży m.in. Sycylia i Turcja.

Mieszkańcy stolicy kraju (Pekinu) w niedzielę doświadczyli silnych porywów wiatru (do 75 km/h).

Z powodu złych warunków pogodowych na pewien czas zamknięto autostrady i porty lotnicze.

 

Żółty alert

Narodowa Służba Meteorologiczna ostrzegała, że do środy w północno-wschodnich i południowych Chinach utrzyma się spadek temperatury.
W niedzielę wprowadzono żółty alert ostrzegający mieszkańców północno-wschodnich prowincji przed zamieciami śnieżnymi. Meteorolodzy radzą, aby ograniczyć wyjście z domu do minimum.

Krajowy system ostrzegania

Chiny posługują się systemem ostrzegania przed złymi warunkami pogodowymi, używając czterokolorowej skali. Czerwony alert odpowiada największemu zagrożeniu. Kolejne kolory to pomarańczowy, żółty i niebieski.

0 0 votes
Article Rating