Ubinas, wulkan na południu Peru, straszy. Z jego krateru w czwartek wydobył się pył oraz popiół, który osiadł w miejscach odległych nawet o 7 km. To, że Ubinas się uaktywnił, jest na tyle niepokojącym sygnałem, że władze Peru zarządziły ewakuacje z jego okolic.

Peru - Wulkan Ubinas

W czwartek 10 kwietnia wulkan Ubinas na południu Peru wyrzucił na wysokość 3 tysięcy metrów słup dymu oraz popiołu, który wiatr rozwiał na obszarach leżących nawet 7 km od krateru.- Drobiny wyrzucone przez wulkan są podobne do sypkiego brązowego cukru – komentuje ich wielkość Gersy Marino, jeden z ekspertów obserwujących wulkan. Jego zdaniem obecność dymu oraz popiołu, jakie wydobywają się z krateru Ubinasa, świadczy o obecnej wewnątrz lawie.

Gorący pył teraz, lawa później

W obliczu zagrożenia powodowanego przez pył, a także przez widmo erupcji, rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego. W jego wyniku obywateli miast Querapi, Ubinas, Sacoaya i Tonohaya przesiedlono.

Rene Cornejo, premier Peru, poinformował, że podtrzymanie alertu na obszarze dookoła wulkanu Ubinas ma na celu ochronę zdrowia i życia mieszkających u jego podnóża obywateli Peru. Zgodnie z jego rozporządzeniem, służby kontynuują akcję ewakuacji ludności dla której przygotowano aż 300 namiotów z dostępem do prądu.

Współtworzony plan działania

Peruwiański premier zorganizował w czwartek 10 kwietnia w Limie (stolicy Peru) spotkanie najwyższych urzędników samorządów regionów Moquegua oraz Arequipa z ekspertami współpracującymi z Instytutem Geologicznym i resortem górnictwa.

– W obliczu zagrożenia na poziomie samorządowym i państwowym jest opracowywany szczegółowy plan działania – komentował przed spotkaniem Cornejo.

Po wysłuchaniu opinii naukowców na temat prognozowanej aktywności wulkanicznej, premier podtrzymał decyzję o kontynuowaniu akcji ewakuacyjnej i utrzymaniu stanu wyjątkowego. Na spotkaniu zdecydowano także o następnych krokach rządu. Jednym z nich jest skoordynowanie pracy państwowych sektorów ds. zdrowia, rolnictwa, energetyki i zagospodarowania miejskiego.

Słowo rządu, czyli działanie

Decyzje są wprowadzane w życie natychmiastowo – na zagrożone obszary oddelegowano brygady medyczne. Ich zadaniem jest nadzór stanu zdrowia mieszkańców oraz rozdysponowanie wody pitnej.

Decyzją rządu przygotowano także 30 tys. sztuk maseczek ochronnych i 10 tys. sztuk okularów. Zostaną rozdane przez wolontariuszy ludziom, którzy są narażeni na wdychanie pyłu i uszkodzenie wzroku przez drobiny wulkanicznego pyłu.

Źródło: Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating