– Trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera nawiedziło w czwartek zachodnią część Nikaragui – podała amerykańska służba geologiczna USGS. Według oficjalnych ustaleń, co najmniej 23 osoby zostały ranne. W piątek wystąpiło kolejne trzęsienie o sile 6.6 w skali Richtera.

Trzęsienia ziemi 2014.04.11

Po pierwszym trzęsieniu ziemi rzeczniczka rządu Nikaragui Rosario Murillo poinformowała, że w Nagarote zostało uszkodzonych 89 budynków. Zniszczenia są także w innych miejscowościach. Na całej długości nikaraguańskiego wybrzeża Pacyfiku nie ma prądu.Według USGS, epicentrum znajdowało się około 50 km na północny zachód od stolicy kraju – Managui, na głębokości ok. 10 km.
Nikaragua - Dom zniszczony przez czwartkowe wstrząsy
Dom zniszczony przez czwartkowe wstrząsy

Trzęsienie ziemi odnotowane późnym wieczorem polskiego czasu jest drugim z kolei przejawem aktywności tektonicznej planety.

Dygoczące wieżowce

Starcie płyt tektonicznych wprawiło w drżenie budynki w Managui (stolica Nikaragui) oraz w San Jose, stolicy sąsiedniej Kostaryki.

Nie wiadomo, czy sobotni wstrząs wydłużył listę poszkodowanych. Nie ma także informacji o ewentualnych stratach.

Dotkliwszy i słabszy

Informację o pierwszym trzęsieniu, jakie miało miejsce w czwartek 10 kwietnia na zachodzie kraju wstrząsu przekazała mediom Rosario Murillo, rzeczniczka rządu Nikaragui.

– Epicentrum znajdowało się około 50 km na północny zachód od stolicy kraju – Managui, na głębokości ok. 10 km – oświadczyli eksperci USGS analizujący wstrząs o sile 6,1 w skali Richtera.

Potwierdziła, że w jego wyniku rannych zostało około 200 osób, a 89 budynki w mieście Nagarote uległy uszkodzeniu.Na całym nikaraguańskim wybrzeżu Pacyfiku zabrakło prądu z powodu starcia się płyt tektonicznych.

Red.:
Zawsze po silnych burzach geomagnetycznych występują silne trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów.
Poniżej wykres energii burz z ostatnich czterech dni. Jak widać, od trzech dni prawie non stop jest silna burza geomagnetyczna.
Energia burzy geomagnetycznej 2014.04.11
Magnetometr – Głogów
Źródło: PAP, USGS,EMSC, tm
0 0 votes
Article Rating