W lasach deszczowych Amazonii na terenie Peru naukowcy odkryli nadzwyczajną rzekę, która do tej pory istniała tylko w opowieściach Indian. Badania nad tym niesamowitym miejscem trwają już cztery lata. Wszystko wskazuje na to, że jest unikatowa w skali światowej.

Peru - W lasach deszczowych Amazonii odkryto nadzwyczajną rzekę, która prawie się gotuje -1

Owiane legendą i tajemnicą lasy deszczowe Amazonii to miejsce, gdzie zaciera się granica między faktem a fikcją. Naukowcy chętnie badają tamte tereny i często odkrywają, że nawet najbardziejskandaliczne mity okazują się być prawdą. Tak było i w tym przypadku.

Peru - W lasach deszczowych Amazonii odkryto nadzwyczajną rzekę, która prawie się gotuje -2

„Rzeka ogrzana ciepłem słonecznym”

A mowa o rzece nazywanej przez miejscową społeczność „shanay-timpishka”, czyli „ogrzewanej ciepłem słonecznym”. Odkrył ją w 2011 r. geofizyk Andrés Ruzo i od tamtej pory prowadzi badania na jej temat i część swoich obserwacji ujawnił na słynnej konferencji TED.

Peru - W lasach deszczowych Amazonii odkryto nadzwyczajną rzekę, która prawie się gotuje -3

Płynie przez terytorium Peru. Gorąca woda o średniej temperaturze 86 st. C rozciąga się na 6,24 km i ma szerokość dwupasmowej drogi. Położona jest 700 km od jakiegokolwiek wulkanu, więc Ruzo wyklucza wulkaniczne pochodzenie gorącego odcinka.

– Jedną z najbardziej zdumiewających rzeczy jest jego wielkość – mówi naukowiec.  – Energia potrzebna do ogrzania tak dużej ilości wody i utrzymywania tak wysokiej temperatury musi być przeogromna – podkreśla.

Peru - W lasach deszczowych Amazonii odkryto nadzwyczajną rzekę, która prawie się gotuje -4

Niebiańskie pochodzenie

Analizy chemiczne przeprowadzone przez Ruzo wyjaśniają, że woda, która pojawiła się w gorącym odcinku spadła w postaci deszczu. Dokładnego miejsca jej upadku nie zdradza. Ujawnia jednak, że woda prawdopodobnie wsiąkła głęboko w ziemię, gdzie była ogrzewana przez energię geotermalną z wnętrza naszej planety i powróciła z powrotem na powierzchnię. Naukowiec zdradza, że jest ona częścią ogromnego systemu geotermalnego, jedynego w swoim rodzaju. Wszelkie informacje ujawni dopiero po tym, jak rząd peruwiański zdecyduje się na ochronę rzeki przed firmami, które będą chciały wykorzystać ją jako źródło energii.
– Rzeka jest wyjątkowa w skali globalnej – podkreśla Ruzo. I opowiada, że wykształciły się wokół niej formy życia niespotykane nigdzie indziej.
Peru - W lasach deszczowych Amazonii odkryto nadzwyczajną rzekę, która prawie się gotuje -5
0 0 vote
Article Rating