Pożar, który wybuchł w piątek w departamencie Żyrondy we Francji, nie został opanowany i strawił 600 hektarów lasu sosnowego. Sytuacja jest niebezpieczna, ogień nadal się rozprzestrzenia – poinformował w niedzielę pułkownik straży pożarnej Dominique Mathieu.

Pessac, Francja - Pożar zniszczył 600 ha lasów, ewakuowano kilkaset osób

W sobotę po południu sytuacja wydawała się być pod częściową kontrolą, ale zmiana pogody i silne wiatry sprawiły, że w ciągu kilku godzin spłonęło 200 kolejnych hektarów lasu sosnowego.

Pessac, Francja - Pożar zniszczył 600 ha lasów, ewakuowano kilkaset osób -1

680 osób walczy z ogniem

Do pomocy 380 lokalnym strażakom ściągnięto oddziały straży ze wszystkich okolicznych departamentów; w sumie z ogniem walczy blisko 680 osób, ciężki sprzęt gaśniczy i samoloty.

– Pożar jest tak rozległy, że stanowi duży problem, bo nawet kiedy słabnie wiatr, ogień ma wystarczającą siłę, by wytworzyć swój własny podmuch – wyjaśniał Mathieu.

Pessac, Francja - Pożar zniszczył 600 ha lasów, ewakuowano kilkaset osób -2

Ewakuacja z zagrożonych terenów

W sobotę ewakuowano 150 domów w mieście Pessac; dzień wcześniej trzeba było ewakuować 120 mieszkań w Pessac i w miejscowości Saint-Jean-d’Illac.

Zdaniem strażaków całkowite wygaszenie ognia zajmie jeszcze kilka dni.

W niedzielę do Saint-Jean-d’Illac przyjedzie minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, który odwiedzi sztab kryzysowy straży pożarnej i spotka się z ewakuowanymi rodzinami.

 

To mógł być niedopałek

Pożar wybuchł w piątek, około 20 km od Bordeaux, na południowym zachodzie kraju w okolicy miejscowości Saint-Jean-d’Illac. Specjaliści podejrzewają, że ogień rozszalał się przy drodze i został wzniecony przez kierowcę.

– Podczas jazdy ktoś mógł wyrzucić niedopałek papierosa za okno – powiedział burmistrz miasta Saint-Jean-d’Illac.

0 0 votes
Article Rating