Kontenerowiec pod portugalską banderą zderzył się we wtorek 27 października z okrętem minowym greckiej marynarki wojennej – przekazały lokalne władze. Do zdarzenia doszło w okolicach portu w Pireusie. Jak przekazała Agencja Reutera, grecki okręt doznał poważnych uszkodzeń.

Na zdjęciach i nagraniach z wejścia do portu w greckim Pireusie widać, że okręt minowy Kallisto po zderzeniu z kontenerowcem przechylił się na burtę i częściowo zanurzył w wodzie. Zdaniem Agencji Reutera uszkodzeniu uległa również znaczna część burty.

Do pomocy skierowano statek holowniczy, który odprowadził okręt do portu marynarki wojennej na wyspie Salamina.

Dwie osoby przetransportowane do szpitala

W zderzeniu z płynącym pod portugalską banderą kontenerowcem ucierpiały dwie osoby, które przetransportowano do szpitala. Pozostałe osoby z 27-osobowej załogi Kallisto ewakuowano na ląd – przekazał urzędnik straży wybrzeża.

Reuters twierdzi, że 266-metrowy kontenerowiec Maersk Launceston nie został uszkodzony.

Władze nie są jeszcze w stanie określić, jak doszło do zderzenia. Jak przekazał we wtorek po południu urzędnik portu w Pireusie, zarządcy wszczęli dochodzenie i tymczasowo zakazały kontenerowcowi dalszej żeglugi.

Aktualizacja 28.10.2020

Polski kapitan kontenerowca Maersk Launceston doprowadził do zderzeniu z okrętem greckiej marynarki wojennej w pobliżu portu w Pireusie. Dziś został aresztowany. Jak informuje greckie ministerstwo żeglugi, okręt wojenny został poważnie uszkodzony.

Do kolizji doszło we wtorek nad ranem trzy mile morskie od Pireusu, głównego portu w pobliżu Aten – relacjonuje agencja AFP.

Długi na ok. 70 m grecki niszczyciel min Kallisto został poważnie uszkodzony, a dwie spośród 27 znajdujących się na pokładzie osób lekko ranne.

Marynarka wojenna i straż przybrzeżna natychmiast podjęły akcję ratunkową, poszkodowanych przetransportowano do szpitala, a okręt został odholowany do bazy morskiej na Salaminie.

Według greckich mediów najbardziej zniszczona została rufa Kallisto, a okręt został „niemal przecięty na pół”. Uszkodzenia są tak poważne, że okrętu najprawdopodobniej nie da się naprawić.

„To cud, że nie było ofiar” – powiedział rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.

Polski kapitan kontenerowca Maersk Launceston został aresztowany po przesłuchaniu przez władze greckiego portu – przekazało biuro prasowe ministerstwa. Dodano, że Polaka oskarżono o „spowodowanie wypadku morskiego na skutek zaniedbania”.

Liczący 266 m i 22 członków załogi pływający pod portugalską banderą kontenerowiec na razie nie może też opuścić portu.

 

 

ŹródłoReuters, rmf24
0 0 votes
Article Rating