Cztery osoby zostały zabite, a jedna ciężko ranna w klinice w Poczdamie. Jak poinformowała policja, aresztowano podejrzaną o te zabójstwa 51-letnią kobietę.

Zdjęcie ilustracyjne

Jak informuje niemiecki dziennik Bild, policja otrzymała informację o zdarzeniu w środę 28 kwietnia około godziny 21. Ujawniono ciała czterech osób, kolejna jest poważnie ranna.

 

Wkrótce wystąpią średniej siły oddziaływania magnetyczne

 

Do przestępstwa doszło na oddziale opieki paliatywnej placówki. Lokalna gazeta Potsdamer Neueste Nachrichten poinformowała, że ofiarami byli pacjenci w klinice, a zatrzymana kobieta była pracownikiem. Policja powiedziała, że śmierć była spowodowana „przemocą”. Kobieta chodziła od pokoju do pokoju i podcinała nożem gardła pacjentów.

Oberlin Clinic jest specjalistycznym szpitalem ortopedycznym z około 160 łóżkami i 300 pracownikami.

 

Z WikiPedii

Medycyna paliatywna  – dział medycyny, a także specjalność lekarska, która obejmuje opiekę nad pacjentami znajdującymi się w terminalnym (paliatywnym) stadium nieuleczalnej choroby. Celem medycyny paliatywnej nie jest wyleczenie chorego ani też zatrzymanie procesu chorobowego, ale przede wszystkim poprawienie jakości życia osób w tym stadium choroby. Uzyskuje się to przez:

  • złagodzenie objawów choroby,
  • likwidację bólu,
  • wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych.

Opieka paliatywna powinna być sprawowana przez wykwalifikowany zespół wielodyscyplinarny, posiadający bogate doświadczenie medyczne oraz niemedyczne. Zespół taki składa się z profesjonalnie przygotowanego personelu i z odpowiednio przeszkolonych wolontariuszy. Podkreślana jest kluczowa rola pielęgniarki, odpowiedzialnej za codzienne towarzyszenie umierającemu. Lekarze sprawują dozór, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjęcie pacjenta, określenie jego potrzeb i terapię bólu. W razie potrzeby do dyspozycji są także psychiatrzy, psychologowie i fizjoterapeuci.

Do niemedycznej części zespołu należą: pracownik socjalny, terapeuta zajęciowy i muzyko-terapeuta, a także kapelan i asystent pastoralny. Do tej grupy dołączyć należy również wolontariuszy, którzy stosownie do swoich możliwości czasowych i odbytego przeszkolenia mogą wykonywać różne prace pomocnicze i towarzyszyć choremu i jego rodzinie.

Założenia medycyny paliatywnej powstały w Wielkiej Brytanii i także tam jest najlepiej rozwinięta. Pierwszy nowoczesny ośrodek opieki paliatywnej – Hospicjum Świętego Krzysztofa – założyła w 1967 Cicely Saunders. W Polsce od lat 80. XX wieku następuje rozwój tej dziedziny. W kraju działa około 200 jednostek specjalizujących się w opiece paliatywnej. W 2002 r. powstało Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej zrzeszające specjalistów tej dziedziny medycznej.

Źródło: PolsatNews.pl, wikipedia.org, https://www.dw.com/en/breaking-four-people-killed-in-german-clinic-in-potsdam/a-57368224?maca=en-rss-en-all-1573-rdf
0 0 votes
Article Rating