Od rana straż interweniowała prawie 2,9 tys. razy. Była wzywana do uszkodzonych budynków lub zerwanych dachów oraz powalonych drzew. Wichura uszkodziła w całej Polsce 125 budynków – najwięcej w województwie śląskim i w Małopolsce. Powalone drzewa wstrzymały pociągi na trasach na Śląsku, w Małopolsce, w Wielkopolsce i na Podkarpaciu.

Polska - 2900 interwencji straży, wichury uszkodziły 125 budynków

Służby wiąż usuwają skutki nawałnic, jakie w nocy i nad ranem przeszły nad Polską. 300 tysięcy osób nie ma prądu. Silne wichury pozrywały dachy i linie energetyczne, powaliły też wiele drzew.

Polska - 2900 interwencji straży, wichury uszkodziły 125 budynków 2

W miejscowości Studzionka drzewo przewróciło się na samochód. Zginęła jedna osoba – to 42-letni mężczyzna. 5 osób zostało rannych (2 w woj. śląskim, 2 w woj. małopolskim oraz 1 w woj. łódzkim).

Polska - 2900 interwencji straży, wichury uszkodziły 125 budynków 6

Po godz. 16:00 PKP podały, że do tej pory trzeba było odwołać 172 pociągi, 77 składów jest opóźnionych. Zmniejsza się jednak liczba pociągów opóźnionych powyżej 60 minut – w tej chwili to 11 składów. Zarazem podano, że dzięki intensywnym pracom służb technicznych z 16 nieprzejezdnych rano tras połowa została już udrożniona.

Polska - 2900 interwencji straży, wichury uszkodziły 125 budynków 4

Pociągi mogą już poruszać się po linii z Tychów do Katowic, z Krakowa Głównego do Kozłowa i do Jaworzna, a także z Chorzowa do Bytomia. Przejezdna jest też linia ze Zwardonia do Bielska-Białej. Prace nad przywracaniem ruchu trwają głównie na liniach lokalnych. Tam pociągi mogą być jeszcze zastępowane autobusami.

Polska - 2900 interwencji straży, wichury uszkodziły 125 budynków 5

Pasażerowie pociągu IC Chopin relacji Wiedeń-Warszawa o 14.55 ruszyli w dalszą drogę do stolicy. Pociąg z około 200 pasażerami zatrzymał się w związku z wywołaną nawałnicami awarią trakcji kolejowej na trasie między Zebrzydowicami a Katowicami około godz. 3 w nocy.

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating