Prawie 24 proc. młodych ludzi doświadczy przynajmniej jednego znaczącego epizodu depresyjnego, zanim skończy 18 lat – tak wynika z najnowszych badań.

Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby młodych ludzi borykających się z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi, które utrudniają im funkcjonowanie w społeczeństwie – zauważa współtwórca programu zapobiegania zaburzeniom depresyjnym u dzieci i młodzieży dr hab. Agnieszka Gmitrowicz. Często ich problemy są niedostrzegane, nierozumiane lub błędnie interpretowane zarówno przez rodziców, nauczycieli jak i rówieśników – dodaje pani doktor.

Depresja to powszechny problem, z którym borykają się dzieci i młodzież. Jej przyczyną najczęściej są problemy, zmiany i konflikty w rodzinie. Nierzadko do depresji przyczyniają się uwarunkowania genetyczne (czynniki dziedziczne) oraz trudne lub traumatyczne przeżycia, zdarzenia w przeszłości. Zaburzenia depresyjne są też czasem związane z chorobą somatyczną lub długotrwałym stresem.

Jakie objawy?

Nie jest łatwo rozpoznać depresję u dzieci, bo może się ukrywać pod różnymi objawami takimi, jak: bóle głowy, brzucha, kończyn; problemy ze snem; zmienne nastroje; długotrwały, bezdenny smutek; niekontrolowane wybuchy agresji; poczucie osamotnienia; wściekłości lub cynizm; brak lub spadek zainteresowania dotychczas absorbującymi zajęciami; nadmierne zainteresowanie umieraniem lub śmiercią (chociażby w książkach czy muzyce). Ponieważ zaburzenia depresyjne u młodych ludzi mogą wrócić po procesie leczenia, szczególnie ważne jest zapobieganie chorobom lub epizodom psychicznym. Depresja może też odcisnąć swoje piętno na przyszłość, bo wiąże się z trudnościami w nauce, podatnością na używki i eksperymentowaniem z nimi oraz ogranicza umiejętność odnalezienia się w społeczeństwie. A najgorsze jest to, że młody człowiek z depresją może targnąć się na swoje życie lub podejmować samookaleczania.

Specjalny program zapobiegający

Dlatego w Łódzkiem powstał program, który ma zapobiegać zaburzeniom depresyjnym u młodych ludzi. Z bezpłatnych badań, a potem warsztatów, mogą skorzystać dzieci i nastolatkowie w wieku 11-13 lat, którzy mieszkają w województwie łódzkim. Program jest podzielony na dwie części. W ramach pierwszej przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, który ma wychwycić u dzieci cechy, które mają predyspozycje do wystąpienia zaburzeń depresyjnych. Osoby, które wzięły udział w I etapie, w przypadku wskazań, mogą skorzystać z warsztatów terapeutycznych. Badania w całości finansuje samorząd województwa łódzkiego. W budżecie zarezerwowana jest kwota 70 tys. zł na program.

Dokładna lista z adresami placówek, gdzie można zrobić takie badania, znajduje się pod tym adresem.

Źródło: PAP, rmf24.pl

 

 

0 0 votes
Article Rating