Mikrosonda do błyskawicznej diagnostyki onkologicznejInprobe” jest jedynym urządzeniem na świecie, które pozwoli w przeciągu 15 minut określić, czy nowotwór jest złośliwy. Wynalazek lubelskich naukowców został już opatentowany.

Co roku na świecie na raka piersi umiera blisko 8 milionów kobiet.

W odróżnieniu do obecnych metod, czyli tradycyjnych biopsji, „Inprobe” jest zdecydowanie mniej inwazyjna.

Nie trzeba wkłuwać się do guza, co może powodować ryzyko jego aktywacji, czy rozsiania komórek nowotworowych – tłumaczy Justyna Gleń- inżynier biomedyczny pracująca przy projekcie.

Igła jest znacznie cieńsza. Badanie zdecydowanie mniej bolesne. Przez nią wprowadzana jest sonda tylko w okolice guza – dodaje.

Opatentowana metoda polega na zbadaniu markera nowotworu, z okolicy guza. Podaje dokładny wynik numeryczny w postaci wydruku. Całość badania wraz z przygotowaniem trwa około pół godziny. Najpierw wykonywane jest USG piersi, żeby określić położenie guza.

Jest to unikalny, polski projekt opracowany przez małżeństwo naukowców Marcina i Magdalenę Staniszewscy. Państwo Staniszewscy pracowali m.in w laboratoriach NASA, Oxfordu. W skład zespołu weszło 20 najzdolniejszych młodych naukowców.

Urządzenie przeszło badania przedkliniczne, które okazały się dużym sukcesem, zostały zweryfikowane i przyznano na ten cel grant w wysokości 4 mln euro z europejskiego programu Horizon 2020.

Według szacunków, pierwsze pacjentki będą mogły korzystać z urządzenia już w 2021 roku.

 

 

 

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating