Zbliża się kolejna fala ulewnych deszczów. IMGW prognozuje na wtorek i środę dla południowo-zachodniej i południowej części Polski burze i intensywne opady. Wody w ciągu dwóch dni ma spaść tyle, co normalnie o tej porze roku w ciągu dwóch miesięcy. Może dość do kolejnych powodzi i podtopień.

Pogoda

Ulewne deszcze o opadach do około 100 – 150 mm (to równowartość litrów na metr kwadratowy) w ciągu 36 godzin (27 -28 maja) są przewidywane w województwach: lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim i mazowieckim – ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Średnia miesięczna suma opadów dla maja dla tych województw wynosi 50 – 70 mm.

Jak po południu informowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w poniedziałek 26 maja stan alarmowy był przekroczony w dorzeczu Wisły na 5 stacjach wodowskazowych. Najwyższy odnotowano na Wiśle w Przegalinie (Gdańsk) – sięga o 46 cm. wyżej. Z kolei stan ostrzegawczy jest przekroczony na 8 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

 

Fala zmierza ku Bałtykowi

Czoło fali kulminacyjnej znajduje się u ujścia Wisły. Stan rzeki wynosi tu 576 cm (stan alarmowy to 680 cm). – Woda spokojnie spływa do morza – zaznaczył przedstawiciel WCZK w Gdańsku.

Sytuacja hydrologiczna u ujścia Wisły godz. 12.30 (IMGW)

Sytuacja hydrologiczna u ujścia Wisły godz. 12.30 (IMGW)

 

Stany wody w rzekach (informacje z 26.05, godz. 12)

 

Dorzecze Wisły

Stan wody (26.05.2014) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki zanotowano na dolnej Wiśle, na Wieprzu i Krznie oraz lokalnie na środkowej Wiśle, na Dunajcu, Kamiennej, Pilicy i Bugu. Stan niski obserwowano na Supraśli, Omulwi, Orzycu, Nurcu, Wkrze i Drwęcy oraz lokalnie na Przemszy, Sole, Rabie, Białej Tarnowskiej, Wisłoku, Narwi, Biebrzy, Pisie i Liwcu.

 

Dorzecze Odry

Stan wody (26.05.2014) w dorzeczu Odry układa się w strefie wody średniej. Stan wysoki notowano na Odrze na odcinku od ujścia Baryczy do ujścia Warty i na Kaczawie oraz lokalnie na Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci. Stan niski obserwowano na Kłodnicy, Strzegomce, Kwisie, Widawce i Nerze oraz lokalnie na Małej Panwi, Bobrze, Warcie i Noteci.

 

Rzeki Przymorza

Stan wody (26.05.2014) w rzekach Przymorza układa się w głównie strefie wody średniej. Stan niski zanotowano na Słupi i Gubrze oraz lokalnie na Łynie.

 

Bieżące ostrzeżenia hydrologiczne

– 3 stopnia (wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych) dla województw:

lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego

– 2 stopnia dla województw:

podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego.

Ostrzeżenia związane są z prognozowanymi opadami na najbliższe dwa dni (wtorek i środa).

Stan wody w rzekach w dn. 26 maja o godzinie 6.00 (IMGW)

Stan wody w rzekach w dn. 26 maja o godzinie 6.00 (IMGW)

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating