Nad zachodnimi i centralnymi regionami stanu Teksas utrzymują się gwałtowne burze, sprowadzając grad wielkości piłek bejsbolowych i opady do 130 l/mkw. Obowiązuje stan zagrożenia powodziowego potęgowany przez słabe wnikanie wody w grunt z powodu 4-letniej suszy. „Może się nie podobać, ale jest dobre” – kwitują załamanie pogody meteorolodzy.

Ulewy w Texasie, USA

– Silny front burzowy nad położonymi w zachodnio-centralnym Teksasie hrabstwami utrzymuje się już od kilku dni – przyznaje meteorolog Jonathan Guseman z Narodowej Służby Meteorologicznej w Lubbock (stolicy hrabstwa o tej samej nazwie w stanie Teksas).

Synoptycy prognozują, że dopiero w czwartek strefa opadów ustąpi i przesunie się nad Oklahomę.

Nawet 130 litrów

Ze względu na obfitość i gwałtowność ulew na terenie hrabstw Midland-Odessa obowiązuje alert powodziowy. – W mieście Midland (centralny zachód stanu) spadło w sobotę łącznie 50 l/mkw. wody, lokalnie nawet 25 l/mkw.na godzinę  – poinformował meteorolog Rick Hluchan.

W innych regionach ulewy były jeszcze obfitsze. Stacje meteorologiczne odnotowały 106,68 l/mkw. deszczu w miejscowości San Angelo i aż 137,16 mm l/mkw. w miasteczku Ralls.

Ulewy i grad w Texasie, USA

Lodowe piłki bejsbolowe

Miejscami warunki atmosferyczne są  naprawdę trudne – kierowcy na autostradzie międzystanowej nr 10 zgłaszali lokalne podtopienia trasy i opady gradu.

– Kule lodu były naprawdę spore, osiągały rozmiary piłki bejsbolowej (około 20 cm obwodu) – potwierdził meteorolog Hluchan.

Silny front burzowy nad Teksasem

Silny front burzowy nad Teksasem

„Może się nie podobać, ale jest dobre”

– Załamanie pogody może się nie podobać, ale jest dobre – zauważa meteorolog Jonathan Guseman z Narodowej Służby Meteorologicznej w Lubbock. Przez ostatnie 4 lata mieszkańcy stanu zmagali się z suszą. Paradoksalnie oznacza to jednak, że woda zamiast wniknąć w glebę, utrzyma się na powierzchni.

– Bez wątpienia deszcz jest bardzo mile widziany – przyznaje farmer Vance McMorries zarządzający pracą na 4500 akrach pól. – Ale wiem, ze po długiej suszy to oznacza podtopienia – podkreśla.

Źródło: ENEX, Star Telegram, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating