Niezwykłe zjawisko uchwycone nosi nazwę fatamorgany lub też mirażu i jest to złudzenie optyczne.

Autor: Maciej Dziurkowski

„Promienie świetlne, biegnące przez nierównomiernie nagrzaną warstwę powietrza, ulegają tak silnej refrakcji, że warstwa ta zachowuje się w stosunku do nich jak zwierciadło” – tak to zjawisko tłumaczy Encyklopedia PWN.

Fatamorgana występuje np. wtedy, gdy powierzchnia Ziemi jest silnie nagrzana przez Słońce i zalegająca nad nią bezpośrednio warstwa powietrza jest znacznie cieplejsza niż warstwy leżące wyżej lub odwrotnie — gdy ciepłe powietrze zalega nad chłodniejszym morzem.

Najefektywniejsze miraże można zobaczyć Cieśninie Mesyńskiej, ale także i w Polsce – w Pustyni Błędowskiej, na Wyżynie Śląskiej i jak się okazuje również w Gdyni.

Niedawno miraż uchwycono również w wybrzeży Bournemouth w Wielkiej Brytanii. Statek wycieczkowy o wadze 168 tysięcy ton na pierwszy rzut oka unosił się nad wodą i wyglądał, jakby wisiał w powietrzu.

Zjawisko uwiecznił też w pobliżu Falmouth w Kornwalii w Wielkiej Brytanii w marcu David Morris. Mężczyzna relacjonował BBC, że po zrobieniu zdjęcia był bardzo oszołomiony.

Doskonałe miraże pojawiają się z powodu warunków pogodowych zwanych inwersją temperatury, kiedy zimne powietrze znajduje się blisko morza, a nad nim cieplejsze. Ponieważ zimne powietrze jest gęstsze od ciepłego, kieruje światło w stronę oczu osoby stojącej na ziemi lub na wybrzeżu, zmieniając wygląd odległego obiektu – tak zjawisko wyjaśnił z kolei David Braine, meteorolog z BBC.

 

 

Źródło: rmf24
5 4 votes
Article Rating