Dziennik „De Volkskrant” ujawnił poufny raport wewnętrzny firmy Capgemini z 2010 roku, z którego wynika, że Huawei podsłuchiwał klientów KPN, największej firmy telekomunikacyjnej w Holandii, w tym członków rządu.

Huawei miał nieautoryzowany dostęp z Chin do rdzenia największej holenderskiej sieci komórkowej KPN. „W ten sposób podsłuchiwał nieograniczoną liczbę rozmów telefonicznych” – informuje dziennik „De Volkskrant”.

Dziennikarze ustalili, że podsłuchiwany był m.in. nawet ówczesny premier Jan Peter Balkenende.

W 2010 roku KPN, wówczas spółka skarbu państwa, kontrolowała ponad połowę rynku telekomunikacyjnego w Niderlandach i pozostawiała daleko w tyle konkurentów m.in. Vodafone i T-Mobile. Firma miała wówczas 6,5 mln abonentów telefonii komórkowej korzystających z sieci 3G.

Aby obniżyć koszty w 2009 r. szefostwo KPN przekazało jednak zarządzanie sprzętem w ręce techników Huawei. Rozmowy telefoniczne, smsy i e-maile od milionów Holendrów przechodziły zatem przez sieć firmy telekomunikacyjnej dzięki chińskiemu sprzętowi.

Jednocześnie zlecono firmie Capgemini przeprowadzenie analizy związanego z tym ryzyka. Wnioski z raportu zostały całkowicie utajnione, obawiano się bowiem, że mogą doprowadzić do upadku firmy.

„Jeżeli ustalenia audytorów staną się publicznie znane (…), należy wziąć pod uwagę możliwość, że rządy i środowisko biznesowe masowo przestawią się na innego dostawcę. Działalność KPN będzie wtedy poważnie zagrożona” – cytuje raport Capgemini dziennik.

W marcu okazało się również, że od 2011 roku Huawei miał dostęp do danych przeszło 2 mln klientów holenderskiego operatora Telfort. Huawei mógł wówczas także transferować dane o użytkownikach firmy do Chin.

Co ważne, właścicielem firmy był od 2005 roku KPN. Została ona zlikwidował w 2019 roku.

 

Obawy holenderskiego wywiadu

Holenderski wywiad już w 2008 r. był zaniepokojony chińskim szpiegostwem, mimo tego holenderskie firmy telekomunikacyjne dużo inwestują w sprzęt chińskiej firmy technologicznej. Jest on znacznie tańszy od konkurentów takich jak Nokia czy Ericsson.

Holenderski rząd zdecydował w 2019 roku, że Huawei nie będzie dostawcą najbardziej wrażliwych części budowanej sieci 5G.

 

Oświadczenie Huawei z 20.04.2021

Poniżej wklejam oświadczenie firmy Huawei, które otrzymałem 20 kwietnia od „CORPORATE AND FINANCIAL COMMUNICATIONS” z prośbą o zamieszczenie w tym artykule. Trudno powiedzieć, gdzie jest prawda, ale działania takie pasują do polityki szpiegowania rządu Chin i wybielanie przez firmy trzecie może być niewystarczające.

Oświadczenie Huawei w sprawie artykułu „De Volksrant”

Bezpieczeństwo każdej sieci telekomunikacyjnej wymaga efektywnej współpracy operatorów, dostawców rozwiązań i regulatorów rynku. Niezbędne jest również przewidywanie i odpowiadanie na zagrożenia pojawiające się w każdym z elementów sieci, niezależnie czy mówimy o 3G, 4G czy sieciach nowej generacji 5G. W Huawei doskonale to rozumiemy, dlatego nie możemy pozostawać obojętni wobec bezpodstawnych oskarżeń, jakie w ostatnich dniach kierowano pod naszym adresem za pośrednictwem europejskich mediów.

Kilku pracowników Huawei, którzy zgodnie z relacją gazety De Volkskrant wykonywali pracę dla KPN, pozostawało pod wyłącznym i bezpośrednim nadzorem przełożonych z tej właśnie firmy, a nie holenderskiego biura Huawei. Pracownicy Huawei nigdy nie mieli nieautoryzowanego dostępu do sieci i danych KPN, ani nie wyprowadzili żadnych informacji.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym w tej sprawie przez KPN (dostępnym tutaj: https://www.overons.kpn/nl/nieuws/2021/reactie-kpn-op-berichtgeving-in-volkskrant), nadzór nad nimi sprawowany był właściwie i żaden dostawca nie posiadał nieautoryzowanego, niekontrolowanego, nieograniczonego dostępu do sieci oraz systemów i nie był w stanie podsłuchiwać klientów KPN.

Dlatego informacje o rzekomych nielegalnych praktykach, które pojawiły się również w polskich mediach, są niczym innym jak błędną interpretacją faktów oraz informacji przekazanych przez holenderską prasę. Szkodzą one reputacji Huawei w Polsce – niezależnie od tego, kto mógłby z tego faktu czerpać korzyści.

Huawei jest najbardziej otwartym, zweryfikowanym i transparentnym dostawcą usług telekomunikacyjnych na świecie. Aktywnie uczestniczymy w dyskusjach na temat standardów cyberbezpieczeństwa i konsekwentnie dążymy do zapewnienia najlepszych warunków konkurencji dla całej branży. Każdego dnia pracujemy nad dalszą poprawą bezpieczeństwa naszych produktów i usług, we współpracy z naszymi klientami i partnerami.

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating