Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami deszczu, które pojawią się od środy 14 maja. – W niektórych regionach Polski spodziewany opad przekroczy 100 l/mkw. wody – podkreślają. Prognozowane opady mogą powodować znaczny wzrost poziomu rzek. Ryzyko powodzi zmobilizowało służby odpowiedzialne za gospodarkę wodną kraju. W Pieninach od kilku dni trwa zrzut wody ze Zbiornika Czorsztyńskiego.

Pogoda

 

Niż Yvette pojawi się w Polsce w środę 14 maja rozciągając się nad południowo-wschodnie województwa. – Deszcz obejmie do soboty całe południe, wschód i centrum – zaznacza meteorolog.

– Najsilniejsze opady wystąpić mają na południu w czwartek, na tzw. okludującym się froncie, który ułoży się na Karpatach – precyzuje.

Zrzut wody ze Zbiornika CzorsztyńskiegoZrzut wody ze Zbiornika Czorsztyńskiego

Rzeki groźne dla okolicy

Meteorolog przestrzega, że obfitość opadów podniesie poziom rzek, zwiększając ryzyko wystąpienia powodzi. – Najwięcej wody spaść ma na Tatry i Podhale – zaznacza synoptyk.

To zwiększa ryzyko powodzi na terenach wzdłuż Czarnego i Białego Dunajca, Białki i Popradu, których koryta jako pierwsze będą pełne po brzegi. Wody przybędzie także w Dunajcu.

– Zagrożone powodzią są również tereny przybrzeżne rzek Podkarpacia, Lubelszczyzny, Kielecczyzny, Górnego Śląska i południowego Mazowsza, należące do zlewni Wisły – ostrzega meteorolog.

Rzeki z największym prognozowanym wzrostem poziomu wódRzeki z największym prognozowanym wzrostem poziomu wód

„Czujność jest potrzebna”

– Mam nadzieję, że nie dojdzie do zdarzeń szczególnie dramatycznych, ale tutaj czujność jest bez wątpienia potrzebna – oświadczył premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu, poświęconemu m. in. sytuacji powodziowej.

Premier podkreślił, że sugerowane przez IMGW ryzyko przekroczenia stanów alarmowych na południu kraju wymaga podjęcia przez rząd środków zapobiegawczych. Obiecał przeprowadzenie kontroli stanu technicznego infrastruktury zabezpieczającej przed powodzią.

 

Miejsce na deszczówkę
By zminimalizować ryzyko podtopień, w Elektrowni Wodnej Niedzicy 4-krotnie zwiększono dobowe generacje. – Dzięki temu do Zbiornika Czorsztyńskiego zmieszczą się potężne ilości wody z Dunajca – tłumaczą pracujący w niej inżynierowie.”Maksymalny odpływ z Niedzicy jest na poziomie 30-60 proc. maksymalnego dopływu do Zbiornika Czorsztyńskiego” – podkreślają.

0 0 votes
Article Rating