Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego udostępnili w mediach społecznościowych krótkie nagranie wideo przedstawiające pleńpełzającą masę, na którą składają się tysiące maleńkich larw muchówki. To bardzo rzadkie i nie do końca poznane zjawisko.

Na profilu społecznościowym Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiło się nagranie rzadkiego zjawiska przyrodniczego. Chodzi o pleń, czyli pełzające po ziemi dziesiątki tysięcy malutkich larw z gatunku ziemiórki pleniówki, które łączą się w zbitą strukturę przypominającą jeden organizm.

 

Pleń – pełzająca masa larw

Pleń, zwany też robakiem hufcowym, jest nie do końca poznanym zjawiskiem. Nie wiadomo, dlaczego larwy tworzą takie pełzające struktury i co ma na celu ich wędrówka. Uczeni spekulują, że podróż larw może być spowodowana brakiem pożywienia, na terenie, który wcześniej zajmowały. Może też chodzić o poszukiwania mniej nasłonecznionych miejsc.

Pleń jest fascynującym widokiem, choć niektórych może brzydzić. Nagranie pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego udostępnili Aleksandra Jędruch oraz Tomasz Kosnowicz, którzy zarejestrowali pełzające larwy podczas swojej wędrówki po Tatrach.

Wierzenia

Pojawienie się plenia według ludowych wierzeń było taktowane w dwojaki sposób. Jedni uznawali to za przepowiednię nadchodzących nieszczęść, inni uważali, że to zwiastun szczęścia, powodzeń i dobrych plonów.

Pierwsze wiadomości o tym rzadkim zjawisku z terenów Polski pochodzą ze Śląska z XVII wieku. Według przekazów, tatrzańscy górale zbierali gąsienice, suszyli je i święcili, by potem rozsypywać je w stajniach i stodołach. Taki zabieg miał zapewniać pomyślność.

Larwy w końcu przeobrażają się w ziemiórkę pleniówkę. To czarny owad z jaskrawo żółtym odwłokiem od spodu. Osiąga długość około 6 mm.

W ubiegłym roku bieszczadzcy leśnicy zarejestrowali pleń w Nadleśnictwie Cisna. Jego nagranie z miejsca stało się hitem internetu.

 

 

Inne ciekawe, które znalazłem:

 

Źródło: TPN

Sunące w zwartym szyku larwy muchówek

Ciasna, Polska – Pełzająca masa w bieszczadzkim lesie

 

 

0 0 votes
Article Rating