Intensywne opady deszczu, które przeszły w środę nad Polską, połamały drzewa, zalały ulice, samochody, a także podtopiły budynki. Strażacy interweniowali ponad 860 razy. Najwięcej zgłoszeń było na Dolnym Śląsku, choć jednym z najbardziej dotkniętych miejsc były Głuchołazy na Opolszczyźnie.

Wóz strażacki wpadł w wyrwę w Głuchołazach

Wóz strażacki wpadł w wyrwę w Głuchołazach

– W sumie interweniowaliśmy już 863 razy. 606 z tych akcji związanych było z opadami deszczu, 173 z silnym wiatrem i 84 z przyborami wód. Najtrudniejsza sytuacja jest nadal na Dolnym Śląsku, a także w Wielkopolsce, woj. opolskim, lubuskim i małopolskim – powiedział w środę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

 Wóz strażacki wpadł w wyrwę w Głuchołazach 2

Interwencje strażaków w województwie opolskim

Dyżurny stanowiska kierowania opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej kpt. Krzysztof Sobkowicz podał w czwartek, że strażacy pracowali przez całą noc w powiatach nyskim i głubczyckim. W powiecie głubczyckim strażacy wypompowywali wodę z ponad 20 posesji i zabudowań, zabezpieczali je też workami z piaskiem i udrażniali pokryte błotem i pozalewane drogi.

W powiecie nyskim strażacy interweniowali w związku ze skutkami nawałnicy w m.in. Bodzanowie, Nowym Świętowie, Konradowie, Polskim Świętowie, Biskupowie, Sławniowicach czy Podlesiu. Strażaków z pow. nyskiego wspierało też m.in. 60 strażaków spoza województwa oraz kilkudziesięciu kursantów szkoły pożarniczej. Pompowania wody i usuwanie skutków nawałnicy trwało przez całą noc.

Przelewająca się woda spowodowała w środę utrudnienia na autostradzie A4. Wieczorem zablokowana była droga wojewódzka numer 411 z Głuchołaz do granicy z Czechami.

W Głuchołazach wylała rzeka

Jeszcze o godz. 19 w środę poziom wody na Białej Głuchołaskiej (potok Starynka jest jej dopływem) wynosił 64 centymetry. Nie był przekroczony nawet stan ostrzegawczy, określony w tym miejscu na 90 centymetrów. Godzinę później woda miała już wysokość 147 centymetrów i przekroczyła stan alarmowy, a o godz. 21 fala miała ponad 230 centymetrów wysokości.

Fala podmyła mosty i drogi, zrobiła w nich wyrwy. Nieprzejezdne były drogi powiatowe, wojewódzkie, przez moment także droga krajowa nr 40 na odcinku Głuchołazy – granica państwa. Jedna z podmytych dróg w mieście zapadła się, a wraz z nią jadący do akcji wóz strażacki. Nikomu nic się nie stało.

Szacowanie strat w Głuchołazach

Zastępca burmistrza Głuchołaz Roman Sambor powiedział, że do północy woda opadła, ale prace straży i służb trwały całą noc. W czwartek po godz. 7 szacowanie strat w gminie zaczęła specjalna, powołana do tego komisja. – Po nawałnicach z ostatnich dni dwa razy zalało nam miasto i okoliczne miejscowości. Starty mogą być bardzo duże – uznał zastępca burmistrza Głuchołaz.

Sambor wyliczył, że w wyniku wieczornych środowych nawałnic zalane zostały domy, garaże, posesje i piwnice. Zniszczonych może być nawet 100 mieszkań i domów, dodatkowo garaże i inna infrastruktura.

Zdaniem Sambora tak dramatyczny przebieg wydarzeń to nie tylko efekt nawałnicy nad samą gminą, ale też ekstremalnie wysokich opadów, jakie miały miejsce w środę po czeskiej stronie, skąd woda spływa za polską granicę.

Polska - Powódź w Głuchołazach

Pada od kilku dni

Od poniedziałku na południu Polski m.in. w woj. dolnośląskim i opolskim intensywnie pada deszcz. W efekcie nawałnic zginęła jedna osoba – młody mężczyzna uderzony przez piorun w okolicy Polkowic (Dolnośląskie).

 

 

Ponad 100 razy interweniowali strażacy w woj. lubelskim po burzach i ulewnych deszczach, które przeszły nad regionem w środę.

W Lublinie, przy ulicy Młodzieżowej, piorun śmiertelnie raził 53-letnią kobietę. Od wtorku to już druga ofiara śmiertelna burz.

Do zdarzenia doszło wieczorem.

 – W pewnym momencie kobieta (spacerująca nieopodal ogródków działkowych z 60-letnim mężczyzną – przyp. red.) zeszła na bok pod drzewo i w tym momencie została śmiertelnie rażona – mówił Kamil Gołębiowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Na nic zdały się próby reanimacji. 53-latka śmierć poniosła na miejscu.

Towarzyszący jej 60-letni mężczyzna został odwieziony do szpitala, jego życiu nic nie zagraża.

Teraz prokuratura będzie przyglądać się przyczynie zgonu kobiety.

We wtorek zginął młody mężczyzna

We wtorek w Rutkowie na Dolnym Śląsku doszło do podobnej tragedii. 25-letni mężczyzna zmarł w wyniku obrażeń po porażeniu piorunem na środku pola. Dwie inne towarzyszące mu osoby też poraziło, jednak je udało się uratować.

Problemy po ulewach w Lubelskiem

Intensywne środowe opady deszczu nad Lublinem, a także okolicznymi gminami, spowodowały wiele szkód oraz utrudnień.

Do pompowania wody, głównie z podtopionych gospodarstw i zalanych piwnic, strażacy wyjeżdżali najczęściej w powiatach lubelskim, krasnostawskim, tomaszowskim i świdnickim – poinformował w czwartek dyżurny wojewódzkiej komendy straży pożarnej w Lublinie Marcin Babula.

W miejscowościach Krzywe i Niemienice w powiecie krasnostawskim woda deszczowa zalała kilka budynków mieszkalnych, strażacy ewakuowali z nich trzy osoby. We Włodawie i Rzeczycy zalane zostały sklepy. – Ciągle napływają nowe zgłoszenia – powiedział Babula

W Lublinie nie działa sygnalizacja

W samym Lublinie nie działała sygnalizacja świetlna na wielu skrzyżowaniach. Światła wyłączyły się całkowicie m.in. na skrzyżowaniu ulic Solidarności, Sikorskiego oraz Ducha, a także w ciągu al. Kraśnickiej na skrzyżowaniach z ulicami Zana i Bohaterów Monte Cassino.

Na żółto migały światła również na rondzie u zbiegu ulic Zana i Wileńskiej oraz na Drodze Męczenników Majdanka przy Krańcowej.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, tvn24
0 0 votes
Article Rating